2025. június 23., hétfőMa Zoltán napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 403,00 Ft | USD: 351,00 Ft | CHF: 429,00 Ft
2025.06.23. Zoltán Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 403,00 Ft | USD: 351,00 Ft | CHF: 429,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / A Marsról jött ember, aki túl sokat akart a Fehér Házban

Hirdetés

A Marsról jött ember, aki túl sokat akart a Fehér Házban

Az amerikai politikatörténet ritkán látott olyan látványos szakítást, mint ami Donald Trump elnök és Elon Musk között zajlott le az elmúlt napokban. A két férfi kapcsolata, amely kezdetben a kölcsönös haszon elvén nyugodott, végül mindkét fél számára káros nyilvános konfliktussá fajult.

A történet azonban nem csupán két befolyásos személyiség összecsapásáról szól, hanem az amerikai demokrácia egyik legnagyobb kihívásáról: arról, hogyan alakítják át a szupergazdag oligarchák a politikai döntéshozatalt.

A szövetség alapjai

Donald Trump és Elon Musk kapcsolata 2024-ben indult be igazán, amikor a Tesla és SpaceX vezérigazgatója nyíltan kiállt Trump mellett az elnökválasztási kampányban. Musk döntése stratégiai megfontolásokból fakadt – a milliárdos vállalkozó Trump személyében olyan politikust látott, aki ideológiailag közel állt hozzá bizonyos kérdésekben, és jelentős üzleti előnyöket is biztosíthatott számára.

Hirdetés

Musk 277 millió dolláros kampánytámogatása messze túlmutatott a hagyományos politikai adományozáson. Az X közösségi platform tulajdonosaként aktívan támogatta Trump kampányát, miközben személyesen is részt vett a választási eseményeken. Ez az elköteleződés azonban nem önzetlen megfontolásokból fakadt:

Musk számított arra, hogy egy Trump-győzelem esetén befolyásos pozíciókhoz juthat a kormányzatban.

A választások után Musk valóban megkapta a várva várt elismerést. Trump őt nevezte ki a Fehér Ház alá tartozó Kormányzati Hatékonyság Osztálya (DOGE), egy újonnan létrehozott szervezet élére, amelynek feladata a szövetségi kiadások csökkentése volt. A pozíció illeszkedett Musk kapitalista világnézetéhez, miközben lehetőséget adott neki arra, hogy közvetlen befolyást gyakoroljon bizonyos kormányzati döntésekre, valamint hozzáférést jelentett az amerikai állam legtöbb adatához is.

Ebben az időszakban teljes volt a „szerelem” a két szereplő között.

Annyira szeretem Donald Trumpot, amennyire egy heteroszexuális férfi szerethet egy másik férfit

– jelentette ki Musk, amire Trump viszonozta a bókot azzal, hogy a Fehér Ház déli gyepét Teslák bemutatótermévé alakította.

Donald Trump amerikai elnök és Elon Musk 2024. november 16-án New Yorkban

Donald Trump amerikai elnök és Elon Musk 2024. november 16-án New Yorkban

Fotó: Jeff Bottari / Zuffa LLC / Getty Images Hungary

Növekvő feszültségek

A felszín alatt azonban már korán jelentkeztek a problémák. Még Trump beiktatása előtt kitúrta a DOGE éléről a mellé társelnöknek szánt Vivek Ramaswamyt, majd a hivatal munkájának megkezdése után nagyon hamar botrányokat keltett az amerikai közéletben.

Musk eleve az argentin elnök, Javier Millei láncfűrészes megoldását választotta a szövetségi állam kiadásainak csökkentéséhez, ami még szerinte is olykor hibákhoz vezetett.

Musk például eleve többségében tapasztalatlan, frissen végzett fiatalokkal töltötte fel a DOGE-ot, akik olyan hivatalnokok kirúgásáról dönthettek, akik akár évtizedes tapasztalattal rendelkeznek, emellett minden hivatalnoknak felajánlotta, hogy amennyiben lemondanak, az állam magas végkielégítést fog fizetni számukra. 

Emellett Musk gyakran olyan kormányzati programokat állított le, amik veszélyeztették az amerikai állam érdekeit vagy biztonságát.

Ilyen volt például az, amikor az USAID ebola megelőzését célzó programját törölte el egy tollvonással, vagy az Egyesült Államokban lévő nukleáris létesítmények, vagy atomfegyverek felügyeletét ellátó szervezet összes munkatársát kirúgta – végül a programot visszaállították, valamint a szakembereket is visszavették, miközben más állami alkalmazottak is úgy jártak, hogy egyik nap kirúgták őket, majd pár nappal később ismét visszavették őket.

Továbbá Musknak láncfűrészes hozzáállása miatt volt konfliktusa Marco Rubio külügyminiszterrel, miután utóbbi azzal vádolta meg, hogy kirúgta a minisztérium alá tartozó hivatalokból az embereit, de Sean Duffy közlekedésminiszternek, valamint Doug Collins veteránokért felelős miniszternek is volt nézeteltérése a világ leggazdagabb emberével, amiért utóbbi hozzájuk tartozó programokat, illetve alkalmazottakat kívánt elbocsátani.

Musk lényegében szabad kezet kapott, hogy megkeresse, majd megszüntesse a felesleges kormányzati kiadásokat, ugyanakkor az amerikai sajtó rendszeresen feltárta, hogy Musk túlzott a számokkal, valamint olyan szerződések eltörlését is beleszámolták a megspórolt összegbe, amit még az előző, Joe Biden vezette adminisztráció mondott fel.

A világ leggazdagabb emberét emellett azért is érték kritikák a sajtóban, amiért olyan hivatalok és programok finanszírozását csökkentette, vagy működését lehetetlenítette el, amelyek épp Musk cégeivel szemben folytatott vizsgálatokat.

Ezek miatt és Musk nyilvánosságban kialakult képének rendkívüli romlása, valamint népszerűtlen döntései miatt már korábban felmerült, hogy Trump népszerűségének árthat a dél-afrikai–amerikai–kanadai milliárdos, ezért nem sokára távozhat a DOGE éléről – sajtóértesülések szerint Trump már áprilisban jelezte közeli körének, hogy nem sokáig marad Musk az adminisztráció tagja.

Sajtóértesülések szerint a lényegében teljhatalommal rendelkező Musk emellett nem elégedett meg a DOGE vezetésével, és saját külpolitikai kezdeményezésekbe is belekezdett. 2025 márciusában felmerült, hogy Musk a Fehér Ház teljes tájékoztatása nélkül szervezett briefingeket Kína-politikai kérdésekről. Ez különösen problematikus volt, hiszen Musk vállalatainak jelentős üzleti érdekeltségeik vannak az ázsiai országban.

Trump állítólag különösen nehezményezte, amikor a médiából értesült ezekről az egyeztetésekről. Az elnök számára ez nemcsak a protokoll megsértését jelentette, hanem azt is, hogy Musk saját üzleti érdekeit helyezi előtérbe, miközben Musk népszerűtlensége az egész adminisztrációt, valamint Trumpot is veszélyeztette – a bizalom első komolyabb repedései ekkor keletkeztek.

Ráadásul Musk annyira biztos volt pozíciójában, hogy a nyilvánosságban kritizálta Trump vámpolitikáját.

Ugyan a felszabadulás napjaként beharangozott vámtarifák kivetése után nem közvetlenül az elnököt, hanem kereskedelmi tanácsadóját, Peter Navarro-t hibáztatta, akit egyszerűen retardáltnak nevezett. 

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/06/07/elon-musk-donald-trump-usa-egyesult-allamok-feher-haz-mars/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Öngyilkos merénylő robbantott a damaszkuszi templomban, legalább húszan meghaltak

A SANA szíriai hírügynökség az egészségügyi minisztériumra hivatkozva 52 sebesültről jelentett. A tájékoztatás szerint a merénylő …