A Fórum Kisebbségkutató Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia Határon Túli Magyarok Titkársága szervezésében került sor arra a kerekasztal-beszélgetésre, amelyen szociológus, politológus és színésznő osztotta meg gondolatát saját identitásáról, a magyarság megéléséről és arról, milyen ma Szlovákiában magyarként, Magyarországon pedig felvidékiként élni.
Az anyanyelvet felváltja az angol
A legfrissebb, 2021-es népszámlálási adatok szerint Szlovákiában 422 ezren vallották magukat magyar nemzetiségűnek. Mindez azt jelenti, hogy három évtized alatt csaknem 150 ezerrel csökkent a felvidéki magyarság száma. Ez a drámai csökkenés az asszimiláció erőteljes jelenlétét mutatja a térségben.
„Az asszimilációnak vannak makro- és mikrotársadalmi okai – kezdte Lampl Zsuzsanna, pozsonyi magyar szociológus. – A makrotársadalmi tényezők közé tartozik például, hogy a politikai elit miként kommunikálja a magyarokkal történő eseményeket, és hogyan viszonyul a kisebbségekhez. Idesoroljuk az országon belüli migrációs mozgást is, Pozsonyból nagy számban költöznek ki szlovákok a környező településekre, amelyeknek ezáltal megváltozik a nemzetiségi összetétele.”
A szociológus rámutatott, hogy noha a makrotársadalmi tényezők zömét nem tudjuk befolyásolni, a mikrotársadalmi szempontokra már van hatásunk.
A vegyes házasságok elterjedése és a magyar gyermekek szlovák iskolákba történő beíratása jelentősen gyorsítja az asszimiláció folyamatát.
„A pozsonyi tehetősebb réteg körében megfigyelhető jelenség, hogy a szülők nemzetiségtől függetlenül angolul szólnak gyermekeikhez, nem pedig az anyanyelvükön. Egészen furcsa ezt megtapasztalni, miközben egyre elterjedtebbé válik, ami újabb identitásbeli változásokra utal” – véli Lampl Zsuzsanna, aki hozzátette: a felvidéki magyarság 20 százaléka érzi úgy, hogy nem tud érvényesülni Szlovákiában, jelentős részük azért, mert nem beszél szlovákul.
Ha nincs párbeszéd, örökre megmaradnak a repedések
Kerekes Vica a Felvidéken született, ma már Magyarországon, Szlovákiában és Csehországban is befutott színésznőnek számít.
„Mindig is gyűlöltem a »kisebbségi« kifejezést, pejoratívnak […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/06/02/felvidek-szlovakia-magyarsag-asszimilacio/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!