Két biztonsági forrás szerint – akik a Reuters hírügynökségnek nyilatkoztak – a libanoni Hezbollah még órákkal azelőtt is adott át tagjainak új Gold Apollo márkájú személyhívókat, hogy a héten több ezer készülék felrobbant volna, ami azt jelzi, hogy a csoport bízott abban, hogy biztonságban vannak, annak ellenére, hogy a fenyegetések azonosítása érdekében folyamatosan átvizsgálják az elektronikus berendezéseket.
Az Irán által támogatott milícia egyik tagja hétfőn kapott egy új személyhívót, amely másnap felrobbant, miközben még a dobozában volt − mondta az egyik forrás. A másik forrás szerint egy vezető beosztású tagnak néhány nappal korábban adott csipogó megsebesített egy beosztottat, amikor felrobbant.
Egy nyilvánvalóan összehangolt támadás során a Gold Apollo márkájú eszközök kedden robbantak fel a Hezbollah dél-libanoni fellegváraiban, Bejrút külvárosaiban és a Bekaa-völgy keleti részén. Ezt követően szerdán megint a Hezbollah több száz walkie-talkie-ja robbant fel.
Az egymást követő támadásokban 37 ember, köztük legalább két gyermek vesztette életét, és több mint 3000 ember megsebesült.
Libanon és a Hezbollah szerint Izrael áll a támadások mögött. Izrael titkos katonai hírszerző egységének, a 8200-as egységnek köze volt a tervezéshez − mondta a héten egy nyugati biztonsági forrás a Reutersnek. Izrael, amely azóta fokozta a Libanon elleni légicsapásokat, nem tagadta, de meg sem erősítette érintettségét
Az adó-vevő készülékek akkumulátorai egy PETN néven ismert, nagy robbanóerejű vegyülettel voltak megtöltve − mondta a Reutersnek pénteken egy másik libanoni forrás, aki ismeri az eszköz összetevőit. A Hezbollah hónapokig nem fedezte fel a személyhívókba rejtett akár három gramm robbanóanyagot.
Az egyik biztonsági forrás azt mondta, hogy a robbanóanyagokat nagyon nehéz volt „bármilyen eszközzel vagy szkennerrel” kimutatni. A forrás nem részletezte, hogy a Hezbollah milyen típusú szkennereken futtatta át a csipogókat.
Példa nélküli támadás
Az ellenőrzések nem a csipogókkal szembeni konkrét gyanú miatt történtek, hanem inkább a berendezések, köztük a kommunikációs eszközök rutinszerű „átvizsgálásának” részei voltak, hogy megtaláljanak minden olyan jelet, amely arra utal, hogy robbanóanyaggal vagy megfigyelési mechanizmusokkal vannak ellátva − mondta az egyik biztonsági forrás.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/20/terror-izraelben-libanon-izrael-hezbollah-csipogo/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!