November 5-én ért véget az amerikai elnökválasztás, ahol a választók a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump közül választhatták ki, melyikük legyen az Egyesült Államok 47. elnöke. Ennek eredménye pedig az lett, hogy Trump négy év után visszatér a Fehér Házba, Amerikának hivatalosan is lett egy olyan elnöke, akit korábban elítélt a bíróság egy bűnügyi eljárásban.
Donald Trumpnak kivételes kapcsolata van Orbán Viktorral. A magyar miniszterelnök korábban arról beszélt, hogy bár várhatóan az amerikai gazdaság védelmében magas vámok illetik majd az európai exportot, vele intenzív tárgyalásokat folytatva kell képviselni az európai érdekeket. Így érdemes megvizsgálni, hogy Trump hatalomba kerülése pontosan milyen adópolitikát eredményezhet.
Trump a reageni irányt akarta követni
„A 2017-es, úgynevezett Adócsökkentési és Foglalkoztatási Törvény Donald Trump nevéhez kötődik. Ez a reform számos adócsökkentést vezetett be mind a természetes személyek, mind a vállalkozások részére” – összegezte az Indexnek Magyar Csaba okleveles adószakértő, a Crystal Worldwide Zrt. vezérigazgatója, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a jogszabályban foglalt adókedvezmények egy része 2025-ben jár le.
Mindenképpen várható, hogy a leendő elnök ezt meg fogja hosszabbítani, sőt kiegészíti újabb adókedvezményekkel. Ebben minden bizonnyal benne lesz a hazai piacra termelő cégek társaságiadó-kulcsának 15 százalékra történő csökkentése. Trump foglalkoztatásélénkítést is vár ettől a lépéstől, illetve hogy sok amerikai tulajdonú cég profitja visszatér az országba. Az 1986-os, Ronald Reagen-féle irányt akarta követni, nagy gazdasági boomot prognosztizált.
A szakértő azt is kiemelte, Trump mentesítené az adózás alól a társadalombiztosítási juttatásokat, a túlórákat és a borravalót. Trump leendő alelnöke, J. D. Vance a kampányban felvetette egy széles körben elérhető, évi 5000 dolláros adójóváírás lehetőségét a gyermekek után, de ezt egyelőre még nem erősítették meg.
A jelenleg hatályos szabályok szerint az Egyesült Államok az állampolgársági elv alapján adóztat, ami azt jelenti, hogy az amerikaiaknak akkor is kell az anyaországban adózniuk a jövedelmeik után, ha külföldön élnek, és ott tesznek szert jövedelemre.
Ez a gyakorlatban kettős adóztatáshoz vezet.
A régi-új elnök ehhez kapcsolódóan azt is javasolta, hogy vessenek véget a külföldön élő amerikai állampolgárok adóztatásának. A fenti adócsökkentő intézkedések nagy bevételtől fosztják meg az USA költségvetését, ezért számíthatunk arra, hogy a protekcionizmus jegyében extrém magas vámok formájában kiújul a kereskedelmi adok-kapok, mint ahogy erről a napokban már az X-en is posztolt Trump.
Érdemes arra is kitérni, hogy már a korábbi kampányban is többször feljött az importadó koncepciója Európával és Kínával szemben is, ugyanis jelentős részben ebből tervezik fedezni a beígért adócsökkentéseket. Trump tehát az importvámokra támaszkodna az adócsökkentés költségeinek ellensúlyozása érdekében.
„Ennek a lépésnek jelentős kockázata is van. Egyrészt növelheti a magas vám a belföldi fogyasztói árakat, hiszen drágább lesz az importtermékek ára. Másrészt előfordulhat, hogy egyes országok viszontvámokkal válaszolnak az amerikai termékekre” – összegezte az Indexnek Magyar Csaba. A hamarosan hivatalba lépő elnök kritikusai szerint a javasolt vámok és a megvámolt kereskedelmi partnerek hasonló lépése együttesen csak a kétharmadát fedezné a belengetett adócsökkentéseknek.
Donald Trump saját bevallása szerint is William McKinley elnököt tartja etalonnak adóügyekben.
A 19. század végén hivatalban lévő McKinley-t „vámkirálynak” nevezték el. A volt elnök akkoriban úgy nyilatkozott, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/11/30/donald-trump-adopolitika-orban-viktor-gazdasagpolitika-adozas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!