„Varga Mihály Európában a leghosszabb ideje hivatalban lévő pénzügyminiszter” – konferálta fel a minisztert Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója, aki megköszönte Varga Mihálynak, hogy rendszeres résztvevője a Közgazdász-vándorgyűléseknek.
A pénzügyminiszternek az tapsol, aki nem tudja, milyen pénzügyminiszternek lenni
– kezdte Varga Mihály. Leszögezte, hogy a magyar gazdaság kilátásairól beszél majd, ezt tükrözi előadásának címe is: „A magyar gazdaság lehetőségei a bizonytalan nemzetközi környezetben”.
Amit a múlt tekintetében el lehetett mondani, azt a tavalyi vándorgyűlésen mindenki elmondhatta. A múltat le kell zárni, a tapasztalatokat viszont le kell szűrnünk, és ez alapján tekinteni a jövőre.
„Ha visszagondolunk az elmúlt 4 esztendőre, olyan kihívásokkal néztünk szembe, amire senki sem gondolt: ilyen a világjárvány, ami leállította a gazdaságokat. Aztán amikor ebből már jöttünk kifelé, akkor jött a háború.”
Hajlamosak vagyunk elfelejtkezni arról, hogy a háború még mindig tart
– jegyezte meg Varga Mihály.
Makrogazdasági helyzet, előrejelzés
„Mik a magyar gazdaság lehetőségei és kihívásai? Vonatkoztassunk el a jelenlegi helyzettől, és nézzük meg, hogy milyen trendek vannak” – vezette fel a következő témát a pénzügyminiszter.
A magyar gazdaság kilátásai jók
– jelentette ki Varga Mihály, hozzátéve, hogy hazánkban a GDP-növekedés hosszú távon fenntartható. 2024 és 2025-ben a reál- és potenciális GDP össze fog záródni. Idén viszonylag stabilabb növekedés, jövőre pedig az uniós mezőnyben dobogós növekedés lesz. Tartós növekedést vizionál a pénzügyminiszter.
Ha összevetjük a szomszéd országokéval, akkor Magyarország potenciális növekedése nagyobb, mint például a V4-es országoké.
A német gazdaság viszont gyengélkedik, számunkra nem mindegy, hogy ott mi történik. Németország potenciális GDP-je nem fest jól.
A magyar potenciális GDP 3,2 százalék, miközben a német 0,8 százalékos a kormány becslése szerint.
Ha Magyarország konvergenciapályán akar maradni, akkor felül kell teljesíteni a német gazdaság növekedését.
Reálbér-növekedés kell
„A 6 éves bérmegállapodás (2017 és 2022 között) hozzájárul a hatékonyság növekedéséhez, mert ha van bérnövekedés, akkor lehet csökkenteni a járulékokat” – jelezte Varga Mihály, aki szerint a Covid és a háború minden országban megrázta a költségvetéseket, az államadósság mindenhol növekedett, ez alól Magyarország sem volt kivétel. 2024-ben viszont már pozitív lesz az elsődleges egyenlegünk, a kamatkörnyezet változása segíti ezt. Varga Mihály szerint a költségvetés elsődleges egyenlege idén már pozitív lesz, miközben 2021-ben még 4 százalék feletti volt az elsődleges egyenleg hiánya. Ugyanakkor 2025-ben romlik az elsődleges egyenleg, de továbbra is többlet várható.
Varga Mihály elmondta, hogy már körvonalazódik a 2025-ös költségvetés:
- a pedagógusbéreket növelik,
- gyermekkedvezmények, adókedvezmények jönnek.
- Az elsődleges egyenleg emellett is nulla körül várható.
Hozzátette, hogy minden ország összehúzta a nadrágszíjat. Magyarország 3 és 6 százalék körül van a fiskális hiánycsökkentésben. Erre azért volt szükség, hogy a potenciális GDP ne romoljon el.
„A devizakitettségünket jelentősen csökkentettük, most 28 százalékon áll ez a szám, ami korábban 53 százalék volt” – fogalmazott a miniszter, majd hozzátette, hogy az Európai Unió is alkalmazkodott, engedte, hogy 3 százalék feletti hiány lehessen a tagországokban. „Az elmúlt 4 nehéz évben kérdőjel sem merült fel a magyar adósság finanszírozása kapcsán” – fogalmazott. Ez szerinte azért fontos, mert jelzi, hogy az adósság egy része a lakossághoz került, illetve a devizaadósság 30 százalék alatt volt. Folytatni kell az adósság csökkentését a következő időszakban – mondta Varga. Megjegyezte, hogy a magyar adósság az EU-átlag alatt van.
Mit csinál a kormány Japánban?
Elmondta, hogy japánban jelentek meg szamurájkötvényekkel, de a kínai piacon és arab országokban is keresi a lehetőségeket. Emlékeztetett, hogy 2011–2019 között folyamatos csökkenést láttunk a hazai államadósságban. A 2020-as világjárványt, majd a háborús körülményeket tudtuk finanszírozni, de most már nehezebb körülmények között vagyunk. A hitelezés is ütést szenvedett.
Az ipar és a mezőgazdaság exportoldala a leginkább kitett a külkereskedelemnek. Ezek a szektorok is ütést szenvedtek el. A trendvonal nem kedvező, technológiai kihívások vannak az iparban.
Az a technológiai váltás, ami az autógyártásban van, további kihívást okoz majd.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/09/06/varga-mihaly-mkt-kozgazdasz-vandorgyules/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!