A nyers adatok szerint 9,6 százalékkal maradt el az építőipari termelés volumene 2025 januárjában az egy évvel korábbitól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
- Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületeké 8,9, az egyéb építményeké 10,8 százalékkal 2025 januárjában az előző év azonos hónapjához képest.
- Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 0,8, az egyéb építmények építésénél 8,4 százalékkal volt kisebb a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 15,9 százalékkal visszaesett.
- A megkötött új szerződések volumene 15,8 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 19,7 százalékkal visszaesett, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 8,9 százalékkal emelkedett.
- Az építőipari vállalkozások január végi szerződésállományának volumene 0,2 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 14,7 százalékkal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 14,2 százalékkal nagyobb volt a 2024. januárinál.
Ami a havi bázist illeti, a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 1,6 százalékkal meghaladta idén januárban a 2024. decemberit.
Nincs ok a bizakodásra
Az építőipar januári teljesítménye és a szerződésállomány még mindig nem ad okot az örömre, de úgy látjuk, hogy az épületek építése szegmensben hamarosan felpattanás lesz tapasztalható – értékelte az adatokat Juhász Attila, az Újház Zrt. és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke. „Ez részben a bázishatás eredménye lehet, hiszen 2024 második felében kifejezetten rossz adatok láttak napvilágot, részben annak köszönhető, hogy ismét élénkülni látszik a társasházak építések piaca. A vállalati beruházások, iroda, ipari és kereskedelmi ingatlanok építését azonban még mindig a kivárás jellemzi, és nem kedvez a szektornak az állami építőipari beruházások visszafogása sem” – tette hozzá.
Ugyanakkor
a januári kiskereskedelmi építőanyag-forgalmi adatok kifejezetten erős növekedést vetítettek előre az önerős lakásépítések, bővítések és felújítások piacán.
Ez a lendület februárban megtört, aminek oka az lehet, hogy kifejezetten hideg február áll mögöttünk, a tavalyi második hónap 8,2 Celsius-fokos országos átlaghőmérsékletével szemben idén februárban csak 2,7 Celsius-fok volt, ami sok kivitelezői munkát ellehetetlenített. 2025 első két hónapjában a szerkezetépítési anyagok volumene így is 26,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi azonos időszaki értékesítést, a tetőfedésben használt anyagoké 10,3, a burkolás- és szanitertermékek forgalma 15,1, a szigetelőanyagoké pedig 12,3 százalékkal emelkedett.
Azt várjuk, hogy márciusban ismét lendületet kap a piac, az időjárás kedvez a munkálatoknak, lassan éreztetni kezdik hatásukat az új állami támogatások (például a vidéki otthonteremtés), és az építőanyagok ára is konszolidálódott a két évvel ezelőtti szintekhez képest
– jelezte Juhász Attila.
Ha a bizonytalanság elillan, jöhet a fokozatos felfutás
Van azonban növekedés felé mutató irány – erre Molnár Dániel, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (GFÜ) vezető elemzője hívta fel a figyelmet.
„Éves alapon a termelés volumene 9,6 százalékkal csökkent, amelyben ugyanakkor közrejátszott a magas tavaly januári bázis. Ezzel szemben havi alapon 1,6 százalékos növekedést mutatott az ágazat. Egyhavi adatból ugyanakkor nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, főleg az építőipar esetében, amely hajlamos a jelentősebb havi volatilitásra, viszont az érme másik oldala, hogy az ágazati adatok szeptember óta inkább a növekedés irányába mutatnak” – fogalmazott.
Hozzátette:
az építőipar gyengélkedését legnagyobbrészt a gazdasági bizonytalanság […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!