Márciusban a fogyasztói árak – az elemzői várakozásokhoz képest sokkal kedvezőbb mértékben – átlagosan 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Februárhoz képest átlagosan nem változtak az árak. A friss inflációs adat több tekintetben is fontos,
- bár a kormányzati árrésstop hatása még csak részleges hatást gyakorolt, arra elég volt, hogy februárhoz képest márciusban az élelmiszerek ára stagnáljon,
- másrészt öt hónap után végre elkezdett csökkenni az infláció, a majdnem féléves sorozat októberben kezdődött.
Március első heteiben a kormány világossá tette, az élelmiszerdrágulást nem tűri tovább, majd március 11-én a bevatkozás mellett döntött és az árrésstop 17-től életbe lépett. Itt érdemes kitérni arra, hogy januárban az élelmiszerek havi szinten átlagosan 1,9, februárban pedig 1,2 százalékkal drágultak, most ez a trend tört meg.
Ahogy azt említettük, a teljes hatást az intézkedésnek még nem mutatja a márciusi inflációs adat, részben azért, mert az árak KSH általi felmérése már az árrésstop bevezetése előtt megtörtént, másrészt mert a bevezetés óta tovább csökkent az érintett termékek átlagára.
Mindenkit meglepett a mostani adat
Március 13-tól a kormány számítása szerint – az online árfigyelővel ez könnyen ellenőrizhető – 23 terméknél 50 százalékos, 103 terméknél 40-50 százalékos, 144 terméknél 30-40 százalékos, 169 terméknél 20-30 százalékos, 199 terméknél 10-20 százalékos, 256 terméknél pedig 10 százalék alatti árcsökkenést eredményezett az árrésstop. A Nemzetgazdasági Minisztérium számítása szerint az árréscsökkentés hatására mára a sertészsír ára 31,2 százalékkal, a sütőmargarin ára 30,2 százalékkal, a natúr joghurt ára 28,5 százalékkal, a finomliszt ára 21,4 százalékkal a tehéntúró ára pedig 18,2 százalékkal lett kedvezőbb.
Ugyanakkor még az elemzőket is meglepte a márciusi inflációs végeredmény. Az árrésstop hatása nagyobb mértékben jelentkezett az adatokban, pedig a KSH minden hónap első húsz napján végzi az árak összeírását. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány az elemzésében kiemelte, hogy így a lokális csúcsán túljutott az infláció. Így pedig áprilisban tovább lassulhat a hazai infláció, és májusban is 5 százalék alatt maradhat. További három tényezőt külön kiemeltek:
- A szolgáltatások inflációja is mérséklődött, februárhoz képest 0,3 százalékkal nőttek az árak a január-februári 1,2-2,2 százalékos havi szintű árnövekedéshez képest. Ám a kormány nem csak az élelmiszer árak emelkedése, hanem a szolgáltatások indokolatlan áremelése ellen is fellép. „Ennek érdekében a kormány tárgyal a bankokkal és a telekommunikációs cégekkel, amelyektől már a közeljövőben önkéntes árkorlátozást vár el” – olvasható a minisztérium értékelésében.
- Folytatódott márciusban a járműüzemanyagok árának mérséklődése.
- A forint euróval és dollárral szembeni márciusi erősödése – ami részben annak köszönhető, hogy Varga Mihály elfoglalta új hivatalát – idővel érezteti pozitív hatását az árakban.
„Az infláció márciusban a februárihoz képest érdemben csökkent, 5,6 százalékról 4,7 százalékra. Ez az 5 százalékos elemzői konszenzusnál kisebb” – ezt már Regős Gábor írja az elemzésében. A Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint az infláció tehát továbbra is a jegybanki célsáv felett van, de kevésbé jelent problémát. Szerinte az infláció mérséklődése több tényezőre vezethető vissza, 0,3 százalékponttal húzta vissza a havi alapú árindexet az üzemanyagárak 4,1 százalékos árcsökkenése. Ebben a csökkenő olajárnak és a forint dollárhoz képesti erősödésének van szerepe.
Regős Gábor szerint érdemi csökkenés látható a szolgáltatások inflációjában: az előző hónapban még 9,2 százalék volt a drágulás üteme, márciusban már „csak” 7,5 százalék. Ez azért is fontos, mert a bankok és a telekommunikációs cégek hétfőn megkapták az utolsó figyelmeztetést a kormánytól, hogy
elvárják az önkéntes árcsökkentést a magyar családok védelmében. Ezért volt fontos, hogy hétfőn a bankok bejelentették: lépnek, mielőtt jönne a gyomros a kormánytól. Így A banki díjak csökkentéséről állapodott meg Varga Mihály jegybankelnök a Bankszövetséggel.
Ugyanakkor a szolgáltatásoknál az infláció pusztán annyit jelent, hogy a tavaly márciusi jelentős drágítások a bázisba kerültek. A havi alapú 0,3 százalékos drágítás alacsonynak számít az év ezen időszakában, talán ez lehet a pozitív meglepetés egyik okozója.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/04/09/inflacio-nagy-marton-elelmiszerar-elelmiszerarak-dragulas-ngm/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!