A jelek szerint Washington nem csak vizsgálja, hanem egyeztet is a Gazprom orosz energiaipari óriáscéggel arról, hogyan tudnának együttműködni bizonyos területeken. Bár a Fehér Ház nem nyilatkozott a témában, az európai tisztviselők és a Bloomberg értesülései szerint megtörtént a kapcsolatfelvétel az amerikai és az orosz képviselők között az energetikai kérdésben. Egyelőre nem világos, ki vezeti a tárgyalásokat, ahogy az sem, hogy a Trump-adminisztráció közvetlenül részt vesz-e a tárgyalásokban.
Vlagyimir Putyin azonban egyértelműen utalt az energetikai együttműködésre: „ha az Amerikai Egyesült Államok és Oroszország megállapodnak az energiaszektorban az együttműködésről, akkor biztosítható lenne egy gázvezeték Európa számára” – mondta az orosz elnök a napokban. Szerinte „ez előnyös lehet Európának, mivel olcsó orosz gázt kapna”. A kijelentéseire az európai gázárak 4,5 százalékkal csökkentek.
Az orosz vezető mellett Trump is azt sugallta, hogy az Egyesült Államok érdeklődik a lehetséges együttműködés iránt. Annak ellenére, hogy az orosz energiaszektorra vonatkozó – hosszú évekre visszanyúló – bénító amerikai és európai szankciókkal sújtották Oroszországot. Ezeket a szankciókat három évvel ezelőtt az orosz-ukrán háború kirobbanását követően szigorították.
A részletek még nem ismertek
Miután az amerikai elnök beszélt Putyinnal, határozottan kiemelte, egyeztettek energetikai kérdésekről. Itt érdemes megjegyezni, a Kijevvel folytatott tárgyalások egyik legfontosabb pontja keleti szomszédunk természeti erőforrásai. Washington egyértelműen és rendre összekapcsolja a békekötés folyamatát azzal, hogy az USA szempontjából értékes nyersanyagokra, üzleti lehetőségekre tegyenek szert.
Bár a kontextusba beleillik, Amerika és a Gazprom közötti megállapodás hatalmas fordulatot jelentene Trumpnak, aki első hivatali ideje alatt éppen az orosz gázfüggősége miatt bírálta Európát, és igyekezett fokozni az amerikai cseppfolyósított földgáz értékesítését az európai államok felé. Nem mellesleg Trump az elmúlt hetekben azzal fenyegetőzött, hogy esetleg további szankciókkal sújtja Moszkvát.
Ugyanakkor egyes elemzések arra jutottak, hogy a Gazprommal való alkudozás kiterjedhet Európára és Ázsiára is.
Így pontosan illeszkedhet az Egyesült Államok azon hosszabb távú tervébe, hogy gyengítse Oroszország Kínához és Iránhoz fűződő kapcsolatait. És ez összhangban lenne Trump azon céljaival is, hogy a háborút lezáró békemegállapodásból eredő üzleti lehetőségeket lobogtasson.
Erre jó példa Marco Rubio amerikai külügyminiszter kijelentése, aki azt fejtegette, hogy Washington fellazítaná az Oroszország és Kína közötti kapcsolatokat – láttunk már kísértetiesen hasonló törekvést a történelemben, például a néhai Henry Kissinger külügyminiszter asztalán. Rubio arra utalt, hogy a két, atomfegyverekkel rendelkező szomszédos ország közötti szorosabb kapcsolat problémát jelentene az Egyesült Államoknak.
mindenképpen el akarják kerülni, hogy Moszkva állandó és nélkülözhetetlen partnere legyen Pekingnek.
Az európai tisztviselők kétlik, hogy a Trump-kormányzat képes lenne éket verni Oroszország és Kína közé, tekintve, hogy a két állam jelentősen közeledett egymáshoz az orosz-ukrán háború kezdete óta. Illetve szerintük a Gazprom számos energiával kapcsolatos elképzelése még spekulatív szakaszban van. Ugyanakkor érdekes mellékszála az ügynek, hogy közben orosz tisztviselők beleegyeztek abba, segítik a Trump-kormányzatot az Iránnal való kommunikációban a nukleáris programjával kapcsolatban, Pekingben pedig tárgyalásokat folytattak az ügyben az oroszokkal együtt.
Trump maga a bizonytalanság
A Bloomberg forrásai szerint a Gazprom nagyon szeretné, ha Washington segítene újraindítani az Északi Áramlat gázvezetékeket. Ezek a Balti-tenger alatt futnak orosz földről a német partokig. Oroszország az Északi Áramlaton keresztül szállított gázt Európába a háború előtt. A Gazprom a háborút megelőzően csökkentette, később leállította a szállításokat, végül 2022-ben egy szabotázstámadást követően a két vezeték megsérült.
Most amerikai üzletemberek szemet vetettek az Északi Áramlat 2-t irányító svájci székhelyű üzemeltető cégre, ami részesedést biztosítana számukra a projektben.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!