2025. március 21., péntekMa Benedek napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 368,00 Ft | CHF: 417,00 Ft
2025.03.21. Benedek Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 368,00 Ft | CHF: 417,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Továbbra is mindenki olcsóbb élelmiszerárakat szeretne: itt a kezdeti lépés

Hirdetés

Továbbra is mindenki olcsóbb élelmiszerárakat szeretne: itt a kezdeti lépés

„Rövid távon az alapot adó terménypiacokon és az egyéb élelmiszer-termékpályákon is fel kell készülni az esetleges gyors változásokra, a mezőgazdasági termékek árai szempontjából is meghatározó lesz a nemzetközi kérdések, a kínai kereslet, a Donald Trump amerikai elnök által fűtött kereskedelem- és vámpolitika, valamint az energiaárak alakulása” – mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, utóbbival kapcsolatban főként a költségoldali tervezést kiemelve.

Kulcsfontosságú a KAP

Az árak volatilitása az infláción keresztül befolyással van a kamatpolitikára, és óvatosságra sarkallja a piacokat, ami a finanszírozásra is kihathat. Mindezek fényében rövid távon nem valószínűsíthető a kamatkörnyezet további számottevő javulása.

A magyar agrárium számára kulcsfontosságú a Közös Agrárpolitika (KAP) finanszírozása, amely jelenleg 3000 milliárd forintos támogatási programmal segíti az ágazatot. 

Hirdetés

Még inkább felértékelődik tehát a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervében új elemként elérhető kamat- és kezességidíj-támogatás, amely jelentős segítség lehet az ágazat verseny- és ellenállóképességét növelő beruházások megvalósításában

– mutatott rá Hollósi Dávid, ugyanígy kiemelve még a bankok által nyújtott komplex szolgáltatások felértékelődését is: az agrárvállalkozások gyors és hatékony, egyablakos kiszolgálását széles körű pénzügyi termékekkel, tervezéssel, tanácsadással. Emlékeztetett arra, hogy a projektek megvalósításához várhatóan mintegy 700-800 milliárd forint beruházási hitelre és 400-500 milliárd forint támogatás-előfinanszírozásra lesz szükség az elkövetkező években.

Az első pályázati döntések megszülettek, főként a kis élelmiszeripari és állattenyésztési beruházások terén. Ugyanakkor az agrárhitelezés két éve stagnál, a mezőgazdasági és élelmiszeripari hitelállomány 2024 végére lényegében változatlan maradt.

A kamattámogatott programok, mint a Széchenyi Kártya és az Eximbank hitelei, egyre nagyobb szerepet kapnak a beruházások megtérülésében. Az uniós támogatások csökkenése, továbbá a nemzetközi gazdasági bizonytalanságok kihívásokat jelenthetnek, így a gazdálkodók számára a hatékonyság növelése és az innováció lehet a legfőbb kitörési pont

– hangsúlyozta az ügyvezető.

2024 végén a mezőgazdasági hitelállomány 1048 milliárd forint, az élelmiszeripari pedig 756 milliárd forint volt.

A támogatások által véghezvitt beruházásoknak köszönhetően a munkaerőhiány is kezelhető. A magyar mezőgazdaságban egyre nagyobb szerepet kapnak a precíziós gazdálkodási és automatizált technológiák, amelyek a munkaerőhiány enyhítésére is megoldást jelenthetnek. Az agrárfinanszírozási programok egyik fő célja a modernizáció, amely fejlettebb gépekkel és innovatív megoldásokkal segíti a kézi munkaerő kiváltását. A nemzetközi munkaerőpiaci változások és az emelkedő költségek miatt a hatékonyság növelése kulcsfontosságúvá vált, így a beruházások és uniós támogatások elengedhetetlenek a szektor versenyképességének megőrzéséhez.

Tartósan az egyensúlyi szint közelében az ágazat

Az ügyfelek, szakmaközi szervezetek és a bank elemzőinek helyzetértékelése alapján készülő, és a hivatalos statisztikákat megelőző agrár-élelmiszeripari bizalmi mutató, az MBH AgrárTrend Index értéke 2025 elején 33,7 pontot mutatott a 48 pontos skálán, ezzel továbbra is az egyensúlyi szintnek tekintett 35 pont közelében van. Az eddigi legmagasabb érték a 2024 harmadik negyedévének végén mért 34 pont volt. A negyedéves összevetésben mutatkozó enyhe csökkenés elsősorban annak tudható be, hogy az állattartók egy részénél az év utolsó része kedvezőtlenebbül alakult. A mostani szint viszont az előző év azonos időszakát 0,6 ponttal felülmúlja, „tehát minden bizonytalanság ellenére a tavalyinál érezhetően kedvezőbb kilátásokkal várja a piac az idei évet” – mutatott rá Héjja Csaba, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának stratégiai elemzője.

mbh agrar trendindex.png

2024 végén a tej-, a tojás- és a napraforgó-termékpálya adta a legkedvezőbb helyzetértékelést, ennek legfőbb oka mindhárom terméknél az árak termelői szempontból kedvező alakulása volt. A tej- és tejtermékek, valamint a tojás esetében már a boltokban is erőteljesebben érzékelhető volt az áremelkedés, ami a kereskedői oldalon okozott némi nehézséget, az év végi ünnepi időszak azonban tompított a keresletcsökkenési hatáson.

A napraforgónak és a többi olajos növénynek jelenleg keresleti piaca van, a termelők magasabb, tonnánként 200 ezer forint körüli áron tudják lekötni a terményt, aminek lehetőségével sokan élnek is. Ezzel összefüggésben a bank elemzői rámutattak, hogy az elmúlt évek aszályos időszakait leginkább megszenvedő kukorica csökkenő termésterületét részben a napraforgó válthatja fel az idei vetésforgóban.

mbh agrar trend index1.png

Felfutó export és az emelkedő árak

Az MBH Bank legutóbbi elemzéséhez képest a búza-, a kukorica- és a napraforgó-termékpályán javult a szántóföldi növénytermesztők helyzetértékelése. A termelői visszajelzések és a statisztikai adatok szerint is felpörgött a kivitel, a termelők jó áron tudtak értékesíteni év végén, kiváltképp a már említett napraforgó esetében, melynek termesztése egyre népszerűbb, mivel nemcsak jó áron értékesíthető, hanem aszálytűrő képessége miatt is vonzó választás a termelők számára.

Ezt a hatást fokozza, hogy az idei első lekötések is kedvezően alakulnak. Az értékesítés az elmúlt évekhez képest gyorsan forgott a bank agrárszakértői szerint, a gazdálkodók részben költségmegfontolási, részben likviditási okokból nem nagyon tárolták, hanem inkább gyorsabban eladták a magtárban lévő terményeiket. A termelők helyzete a beszerzési oldalt vizsgálva is javult év végére, év elejére az inputanyag-kereskedőkkel szemben, mint ahogy a műtrágyavásárlás is érezhetően erősödött. A gázárak elmúlt időszakban tapasztalt emelkedése azonban a műtrágyát is drágítja, ami tavasszal minden bizonnyal érezteti hatását.

Emellett viszont a minőség felértékelődésére is számítunk, ehhez pedig elengedhetetlen az intenzívebb inputanyag-felhasználás

– mutatott rá Héjja Csaba.

A globális kereskedelempolitikai folyamatok lehetséges hatásait vizsgálva a bank agrárszakértői volatilis árkörnyezetre számítanak az árutőzsdéken. A piac folyamatosan árazza a globális szereplők vámpolitikával kapcsolatos bejelentéseit – állapították meg, hangsúlyozva azonban, hogy ezek a mozgások várhatóan nem érik el az ellátásbiztonsággal kapcsolatban az orosz–ukrán háború 2022-es kitörése után kialakult félelmek piaci hatásainak mértékét. „Összességében az olajos magvaknál számíthatunk magasabb árpályára, valamint alacsony bázisról ugyan, de a kukorica esetében is. A búzánál jó áron lehet szerződni, ám a most kialakult, tonnánkénti 90 ezer forint körüli áraknál nem várható érdemben magasabb szint, emellett megfelelő nyereséget érhetnek el a

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/03/05/agarirum-mezogazdasag-mbh-agrartrend-index-kap-unios-tamogatas-allattartas-novenytermesztes-zoldseg-gyumolcs-gabona/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Százmilliós munkavédelmi bírságot szabott ki a kormányhivatal egy sajóbábonyi üzemre

„A mai napon rekordösszegű, 100 millió forintos munkavédelmi bírságot szabtunk ki az egyik Sajóbábonyi Ipari …