Keir Starmer kormányfő a brit bevándorlási rendszer átalakítását ígérte – írja a BBC. A tervek között szerepel, hogy szigorúbban vizsgálják majd a kérelmezők és felnőtt hozzátartozóik angol nyelvtudását, emellett a bevándorlóknak tíz évet kell várniuk, hogy letelepedési kérelmet nyújthassanak be, szemben az eddigi gyakorlattal, amely öt év után automatikusan megadta ezt a státuszt.
Bejelentése előtt Starmer azzal vádolta a brit ipart, hogy „az olcsó munkaerő importjának rabjává vált” ahelyett, hogy az ott élők képzésébe fektetne be. Kiemelte a gépgyártást, ahol a vízumigénylések számának ugrásszerű növekedésével egy időben lezuhant a gyakorlati képzéseké. Starmer szerint ezzel a jelenlegi rendszer kizárja a jövőjüket tervezgető fiatalokat.
A brit Munkáspárt a bevándorlók felnőtt hozzátartozóinak is előírná az alapszintű nyelvtudást, hogy segítse a beilleszkedésüket, a munkakeresésüket és elkerülje kizsákmányolásukat. Starmer kijelentette, hogy az Egyesült Királyságba érkezőknek el kell köteleződniük az integráció és a nyelv megtanulása mellett.
A brit kormány ugyanakkor azt is tervezi, hogy gyorsított eljárásban biztosítja az ápolók, mérnökök, mesterségesintelligencia-szakértők és mások letelepedését, akik az ország „növekedéséhez és társadalmához” járulnak hozzá. A miniszterelnök szerint a bejelentett intézkedések szakítást jelentenek a múlttal, és biztosítják, hogy a letelepedés kiváltság legyen, amiért meg kell dolgozni.