Az éves szinten mért termelés alapján a napenergia idén 3370 terawattórát produkálhat, szemben az atomenergia 3340 terawattórás előrejelzett értékével – ez a mérföldkő pedig világosan jelzi a globális energiaátmenet ütemének felgyorsulását.
A fejlődést több tényező is hajtja: az egyre csökkenő technológiai költségek, a gyorsuló kiépítések Ázsiában, Európában és Észak-Amerikában, valamint a tiszta energia iránti növekvő kereslet.
A napenergia az elmúlt évtizedben több mint tízszeresére növelte globális kapacitását – 2024-ben már elérte az 1866 gigawattot –, és így a harmadik legnagyobb beépített teljesítményű energiaforrássá vált a szén és a földgáz után.
A mostani áttörés nemcsak technológiai vagy energetikai siker, hanem gazdasági és környezeti szempontból is új korszak kezdete. A megújuló energiaforrások gyors növekedése bizonyítja, hogy a fenntarthatóság és a gazdasági versenyképesség nem zárják ki egymást
– fogalmazott Fenyvesi Péter, a Trustify Befektetési Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója. A cég elkötelezettségét a megújuló energia iránt jól mutatja az is, hogy a közeljövőben két napelemparkot alakít ki – egy 40 megawattos napelemparkot Kiskunhalason, valamint egy 50 megawattos napelemparkot a Tolna vármegyei Pusztahencsén.
Új gazdasági és infrastrukturális kihívások a napenergia nyomában
A gyors növekedés azonban új kihívásokat is hoz magával. A napsütéses órákhoz kötött, időszakosan ingadozó termelés egyre nagyobb nyomást helyez az energiahálózatokra. A rendszerirányítóknak alkalmazkodniuk kell a csúcstermelés időszakaiban fellépő túltermeléshez, illetve az esti órákban jelentkező hiányhoz.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!