Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt emelt vádat az ügyészség a Central Médiacsoport tulajdonosával, Varga Zoltánnal szemben. Az Index birtokába jutott vádirat szerint Varga Zoltán mint elsőrendű vádlott és további három személy a Central-Fund Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. igazgatósági tagjaiként követték el a bűncselekményt.
A vádirat központi eleme az a tranzakció, amelyben a vádlottak hozzájárultak, hogy a Tőkealap a Nógrádi Vegyipari Zrt. 99,3 százalékos részvénycsomagját a piaci érték alatt, az alap éves zárásakor készült értékelés szerinti 737 millió forintos értékkel szemben 459,3 millió forintért értékesítsék. A vevő a vegyipari zrt. egyik igazgatósági tagja által képviselt, frissen alapított cég, az Avogadro 2020 Projekt Kft. volt, amely azóta is nyereségesen üzemelteti a vállalkozást.
A vádirat szerint a vádlottak tudták, hogy a Nógrádi Vegyipari Zrt. magasabb értéket képvisel, mint az Avogadro ajánlatában szereplő összeg, és erről a 2020. április 9-i igazgatósági ülésen tájékoztatták is a többi igazgatósági tagot. Ennek ellenére a vádlottak nem kezdeményezték a cég valós értékének megállapítását.
Az ügy előzményei még 2008-ra nyúlnak vissza, amikor a Central-Fund Zrt. megalakult, és az Új Magyarország Tőkeprogramok pályázat (GOP-2009-4.3.) keretében létrehozott egy kockázati tőkealapot, amely különböző vállalkozásokba fektetett, többek között a Nógrádi Vegyipari Zrt.-be. Az ilyen alapok lényege, hogy a befektetők – jelen esetben az állam is egy befektető volt a tőkeprogramon keresztül – az összegyűjtött pénzt pár év alatt kihelyezzék, cégeket vegyenek, azokat támogassák, fejlesszék, majd a szabályzatukban rögzített, előre meghatározott befektetési időszak végén ezeket a befektetéseket értékesítsék, és a keletkezett hasznot az előre lefektetett szabályok szerint elosszák egymás között.
Az ügyészség vádirata szerint a vádlottak úgy követték el a bűncselekményt, hogy az alapból megvásárolták a Nógrádi Vegyipari Zrt. részvényeit, amelyre kölcsönökkel együtt 640 millió forintot költöttek, majd amikor az értékesítési időszak következett, akkor érdemi értékelés nélkül, pár vevő megszólítása után egy aránytalanul alacsony ajánlatot elfogadva eladták a társaságot, így nemhogy nem keletkezett nyereség az ügyleten, de az veszteséges volt. Pedig a vegyipari cég nem teljesített rosszul, sőt az eladás évében több mint 500 milliós üzemi eredményt és közel 400 milliós mérleg szerinti eredményt produkált.
A vádirat alapján az ügyészség valamennyi vádlottat különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével vádolja.
Varga Zoltán mint elsőrendű vádlott esetében az ügyészség arra kérte a bíróságot, hogy ítéljék el őt 2 év és 6 hónap szabadságvesztésre,
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!