Az apartmankiadók is látják, hogy változásokra van szükség, a terézvárosi tiltást azonban elfogadhatatlannak tartják a Magyar Apartman Kiadók Egyesülete (MAKE) és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége (FSZKSZ) közös közleménye szerint. A szavazás eredménye az érdekvédelmi szervezet szerint szakpolitikai szempontból csak további problémákat szülhet.
A két szervezet szerint sem az ügydöntő népszavazás, sem a Pulzus Intézet által készített, az Economx által rendelt közvélemény-kutatás – utóbbi szerint Magyarországon az emberek 20 százaléka támogatná az Airbnb-lakások betiltását, 38 százalék ellenezné, 42 százalék pedig nem tudott dönteni – nem támasztja alá, hogy valós társadalmi tömegigény lenne az Airbnb-zés felszámolására. Az Airbnb típusú szálláshelyeken megszálló turisták többet költenek a helyi vállalkozásoknál, ezért fontos szerepet játszanak a város turizmusának sikerében is – érvel a közlemény.
Az apartmankiadók elzárkóznak a tevékenység tiltásától vagy a kiadható napok korlátozásától, helyette adóemelést javasolnak, valamint ideiglenes moratóriumot a magán- és egyéb szálláshelyek nyitására a „tényeken alapuló higgadt szakmai párbeszéd” idejére.
A MAKE is részt vett a Turisztikai Tanácsadó Testület szerdai ülésén, amelyen többek között az Airbnb-k kérdéséről is szó esett, miután néhány nappal korábban Terézvárosban a lakosok ügydöntő szavazáson 54 százalékos többséggel megszavazták az Airbnb típusú lakáskiadás betiltását 2026-tól. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a szerdai ülést követően bejelentette, hogy a kormány is minden eddiginél szigorúbban szabályozná a rövid távú lakáskiadást. A tárcavezető azt is elmondta, hogy szerinte az Airbnb nem turisztikai, hanem lakhatási kérdéskör.