A Balaton-térségben különösen a 2010-es évek második felében indult ugrásszerű növekedés a kiadott építési engedélyek számában. Míg korábban csupán évi néhány száz körüli építési engedélyt adtak ki, 2016-ra ez az adat már meghaladta az évi 2000 darabot, és 2021-re, 5 év alatt szinte megint duplájára, évi 3000–3500-ra nőtt ez a szám.
Ráadásul az új épületek közel 91 százaléka vízparti településeken készült el. A Balaton-térségben lezajlott ingatlanfejlesztések értéke is rendkívüli növekedést mutat: az éves beruházási volumen elérheti a 30–60 milliárd forintot.
A Balaton nemcsak egy üdülési célpont, hanem egy kulturális örökség is. Egyre több olyan új beruházásra van szükség a Balatonnál, amely valóban tiszteletben tartja a táj karakterét és az itt kialakult kulturális mintákat
– vallja Kiss-Gál Zsuzsanna tervezőművész, aki évek óta foglalkozik mélyrehatóan a Balaton környéki építészeti hagyományokkal. Doktori kutatásai és a helyi építészettörténeti feltárásai során egyértelműen kirajzolódott számára, hogy a tópart értékes öröksége – a kis léptékű, emberközeli, természetközeli építészet – különösen védelemre szorul.
A természetközeliséget akarják újraéleszteni a Balatonnál
Az építész számos középület-felújításban és műemléki rekonstrukcióban vett részt korábban a Balaton-térségben, így számára természetes volt az a gondolkodásmód, hogy a meglévő értékek megtartása és új tartalmakkal való gazdagítása nemcsak lehetőség, hanem felelősség is.
Különösen igaz ez egy olyan, kiemelt érdeklődésre számot tartó projekt esetében, mint az egykori zánkai korábbi MÁV-üdülő területén, amely hosszú évek pusztulását követően új funkcióval, Zánka Villapark néven születik újjá.
A balatoni táj karaktere, a polgári nyaralók világa, a lassúság, a természetközeliség volt az, amit szerettünk volna újraéleszteni – modern formában, de a régmúlt szellemiségét megőrizve
– emelte ki a tervező, aki a megvalósításban partnerre talált a terület új tulajdonosában, a Goro-Maxi Kft.-ben. Szerinte a nemrég építési engedélyt kapott projekt példát adhat arra, hogyan lehet a kortárs igényeket és a hely szellemét összehangolni egy fenntartható, emberléptékű és élhető épített környezet létrehozásával.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!