2025. március 15., szombatMa Kristóf napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 368,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
2025.03.15. Kristóf Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 368,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Szeretne akár 70 ezer forintot spórolni? Kösse át lakásbiztosítását, mert indul a verseny

Hirdetés

Szeretne akár 70 ezer forintot spórolni? Kösse át lakásbiztosítását, mert indul a verseny

Szombattól lehet a 2024-től megteremtődött lehetőséggel élve a biztosítási évfordulótól függetlenül felmondanunk régi lakásbiztosításunkat és újra – olcsóbbra vagy/és magasabb kockázatot vállaló biztosításra cserélni azokat.

Akár 800 ezer váltás is jöhet

A hivatalos adatok szerint a tavalyi kampányban 640 ezer szerződés mozdult meg, aminek közel felében, 330 ezer esetben történt tényleges biztosítóváltás. A váltók számát visszaigazolja a Groupama biztosító felmérése, hiszen ők 22 százalékra tették azok számát, akik felülvizsgálták lakásbiztosítását, ám náluk az ügyfeleknek csak alig több, mint harmada, 8 százalék váltott biztosítót, míg a válaszolók 14 százaléka a régi biztosítójánál kapott a korábbinál jobb ajánlatot. Tavaly összesen 883 ezer új lakásbiztosítási szerződés született, ami 40 százalékkal haladja meg a 2023-as szerződésszámot,

az év egészében tehát minden 4. magyarországi lakásbiztosítás megújult.

Hirdetés

Az alkusszövetségek és az online alkuszportálokat üzemeltető biztosításközvetítők közül az Insura is legalább 650-700 ezer váltóra számít. A piacvezető online alkusz a legmerészebb, a 800 ezer váltóra vonatkozó várakozásával. Igaz, az alkuszok véleménye szerint a tavalyi évhez hasonlóan a ténylegesen biztosítót váltók száma a fenti ügyfélszámnak csak kevesebb, mint a fele lesz, a többi, 350-400 ezer esetben a fennálló szerződés módosítása, korszerűsítése jöhet.

Örömteli díjemelkedés

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a lakásbiztosítások átlagdíja tavaly 16 százalékkal nőtt a kampányban, ám a biztosításokban vállalt fedezetek, kártérítési limitek értéke ennek kétszerese, 32,3 százalékos volt. Ez pedig Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint azt jelenti, hogy sokkal inkább védettek lettek a lakások, hiszen a biztosítók a szerződések mögé a korábbi 139 milliárd forint helyett összesen 184 milliárd forintos kártérítési összeget vállaltak. Mindez a Groupama felmérésében úgy köszön vissza, hogy a kampányban biztosítót váltó ügyfeleknek csak 46 százaléka jelölte meg azt érvként, hogy olcsóbb biztosítást talált, 27 százalékuk azért váltott, mert az új biztosítás több kockázatra terjed ki, míg 24 százalékuk döntésében az játszott szerepet, hogy magasabbak a kár bekövetkezésekor fizetendő összegek.

Alulbiztosítottság – miért fontos a fedezetek emelése?

Bár a tavaly először lebonyolított lakásbiztosítási kampány sokat javított a helyzeten, a Groupama Biztosító és az OTP Bank megbízásából készült reprezentatív kutatás szerint hiába hallott a kampányról az érintettek 60 százaléka, a lakásbiztosítással rendelkezők 30-40 százaléka több mint 3 éve, ezen kör harmada pedig legalább 10 éve, vagy még soha nem aktualizálta biztosítási szerződését. A K&H biztos jövő kutatása szerint a középkorú polgárok 11 százalékánál a meglévő lakásbiztosítás több mint 15 éves. A Netrisk felmérése szerint lakásbiztosítást az ügyfelek 19 százaléka több mint 10 éve váltott, 14 százalék pedig 5-10 éve nyúlt utoljára hozzá.

Ez pedig azzal jár, hogy a biztosításban foglalt kártérítési fedezetek nem megfelelő mértékűek, tehát a lakások alulbiztosítottak. Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkára arról beszélt, hogy a meglévő 3,26 millió lakásbiztosítás 20 százaléka még ma is alulbiztosítottnak számít. Elsődlegesen tehát ezt a 650 ezer szerződést lenne fontos újra cserélni. A biztosítás aktualizálása ezen ügyfelek számára azért is fontos, mert a korábbi évekhez képest számottevően csökkent a biztosítási fedezetek fajlagos értéke – a régi biztosításokhoz képest ugyanakkora fedezetre sokkal kedvezőbb díjon lehet szerződni – akár ugyanannál a biztosítónál is, ahol a korábbi szerződésünk volt.

Túri Anikó 2025. február 26-án

Túri Anikó 2025. február 26-án

Fotó: Papajcsik Péter / Index

Óriási díjkülönbségek

Arra, hogy miért érdemes átnézni a biztosításokat, a piacvezető online alkuszcég, a Netrisk adatai adnak megfelelő választ: adataik szerint akár

több mint 76 ezer forint különbség lehet az azonos lakóingatlanra köthető lakásbiztosítások éves díja között a biztosítók között,

a kapcsolódó szolgáltatások között pedig szintén lényeges eltérések mutatkozhatnak. A díjak összehasonlításának megteremtése sokat mozdít a díjszint-csökkenésen: miközben az MNB az élő lakásbiztosítások átlagdíját 69 934 forintban mutatta ki legutóbbi felmérésében, addig a Netrisknél kötött biztosítások átlagdíja – lakásmérettől függően – 17 210 és 56 413 forint között mozgott.

Határidők

A mostani kampányban számos olyan változtatás történt a szabályozásban, amelyek az ügyfelek könnyebb tájékozódását segítik. Az egyik legfontosabb ilyen, a biztosításközvetítő szövetségek kezdeményezésére bekövetkező változás, hogy a márciusi kampányban felmondott lakásbiztosítások a tavalyi gyakorlattól eltérően egységesen április 30-án szűnnek meg, az újonnan kötött szerződések pedig május 1-én lépnek hatályba. Ezzel biztosítható, hogy a változtatást kérő ügyfelek átmenetileg se maradjanak biztosítási fedezet nélkül, miközben a többi résztvevő számára is lényegesen egyszerűbbé válik az adminisztráció.

A fentiek miatt ugyanakkor fontos, hogy az ügyfeleknek a régi, március végéig felmondott biztosításuk díját április 30-ig terjedő időszakra rendezni kell ahhoz, hogy a felmondás érvényes legyen. (Az április 30-át követő időszakra előre kifizetett díjakat az elhagyott biztosító külön kérés/igénylés nélkül köteles visszatéríteni.)

Érdemes a korábbi biztosítás felmondásával egyidőben megkötni az új szerződést is. Márciushoz képest messze van április vége, sokan elfeledhetik addigra, hogy van még teendőjük. Késő bánat, ha egy májusi vihar után jövünk rá, hogy felmondani felmondtuk a korábbi, megkötni viszont nem kötöttük meg az új biztosításunkat. Nem kell aggódni: a kampányban megkötött biztosítások május 1-jétől lépnek életbe, addig nem kell díjat fizetnünk a biztosítónak.

Kifejezetten ajánlott az egybőli újrakötés akkor, ha a lecserélt lakásbiztosítás lakáshitelhez kötődik. Ha az ingatlan 30 napon túl biztosítás nélkül marad, a bank jogosult lesz a hitelszerződés felmondására. Az új szerződésre át kell vezetni a meglévő hitel adatait, és ezt be kell mutatni a finanszírozó banknak is. Az MNB ígérete szerint már a mostani kampányban segítheti a hitel-záradékok új szerződésre vitelét az a blockchain alapú nyilvántartási rendszer, amely a hozzá csatlakozó 11 biztosító és 9 bank között megkönnyíti a lakáshitelhez fedezetként megkötött lakásbiztosítási szerződések nyilvántartását, és a biztosítások díjfizetésének követését. De a puding próbája itt is az evés!

Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy az első napokban még nem feltétlenül érdemes elköteleződni bármelyik biztosítónál:

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/03/01/lakasbiztositas-kampany-mnb-ngm/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Süti- és fagyievők, van egy rossz hírünk: igencsak drága mulatság édesszájúnak lenni

Talán nem meglepő, hogy a elmúlt öt esztendő Covid-járvánnyal, lezárásokkal, orosz–ukrán háborúval, inflációval, energiaár-robbanással, összességében …