A kerekasztal-beszélgetésen elsősorban arra keresték a választ a szakértők, hogy barát vagy ellenség a mesterséges intelligencia, és hogy kell-e tartanunk tőle a jövőben. Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója rámutatott, hogy az AI felgyorsította a döntéshozatalt, de a harctéren ennél is látványosabb változást a drónok térnyerése hozott.
A drónok szerepe az utóbbi időben jelentősen kibővült, hiszen míg a háború elején megfigyelési célokra használták őket, ma már gyilkos drónok is bevetésre kerülnek
– jelezte a biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette, hogy az orosz–ukrán háborúban mindkét oldalon havonta 10-10 ezer drónt semmisítenek meg. Emellett hatalmas mennyiségben gyártják is a drónokat, Oroszország és Ukrajna egyaránt képes belőlük évente 100–150 ezer darabot előállítani.
A drónok előretörtek a modern harcmezőkön
A drónok nagy előnye, hogy könnyen és olcsón bevethetők, kezelőik gyorsan kiképezhetők, szemben például egy vadászpilótával, aki több évig tartó képzést igényel. Ez a könnyű elérhetőség, és az egyszerű használat különösen vonzóvá teszi őket a hadviselés számára.
A következő lépés az AI bevonása, amely lehetővé teszi, hogy egy személy ne csak néhány drónt irányítson, hanem akár egész drónrajokat
– jelezte Bendarzsevszkij Anton. A kerekasztal-beszélgetés során nemcsak a harci eszközök fejlődésére tértek ki, hanem a logisztika modernizációjára is, amely szintén nagyban támaszkodik a mesterséges intelligenciára. Bendarzsevszkij példaként az Amazon logisztikai rendszereit említette, ahol az AI segítségével optimalizálják az útvonalakat és a raktározást, sőt, már a drónok is részt vesznek a termékek szállításában és kategorizálásában.
Ugyanezek a technológiai megoldások alkalmazhatók a hadszíntéren is. A katonai logisztika terén már tapasztalható az AI-alapú rendszerek bevezetése, amelyek hatékonyabbá teszik az ellátási láncokat, a lőszerraktárak kezelését, valamint az utánpótlás szállítását
– világított rá az Oeconomus igazgatója, megjegyezve, hogy ez hatalmas lépés volt az elmúlt másfél évben, az orosz–ukrán háború kezdetén ilyet még nem láttunk.
Nem feledkezhetünk el a Skynet-forgatókönyvről
Somkuti Bálint, a Matthias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhely kutatója a mesterséges intelligencia veszélyeire hívta fel a figyelmet. Az AI nemcsak előnyöket, hanem komoly kockázatokat is hordoz magában, különösen akkor, ha nincs megfelelő emberi kontroll alatt.
Ott van a Skynet-effektus, azaz hogy a mesterséges intelligencia ellenünk is fordulhat
– mondta Somkuti, megjegyezve hogy ez például akkor történhetne meg, ha az AI úgy ítéli meg, hogy az ember veszélyesebb a Földre vagy az élővilágra, mint bármi más. Az ilyen forgatókönyvek elkerüléséhez elengedhetetlen a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!