„Kevesen tudják, hogy a mindennapi életük számos területén használnak ZTE-termékeket anélkül, hogy tudatában lennének ennek. A világon hozzávetőleg kétmilliárd ember használ közvetve vagy közvetlenül ZTE-technológiát nap mint nap” – világított rá Biró Albert lapunknak a barcelonai MWC technológiai konferencián.
A ZTE Corp. country managere elmondta, termékeik nemcsak a telefonpiacon vannak jelen, hanem az otthoni elektronikától kezdve az internetszolgáltatáson át egészen az ipari alkalmazásokig is.
A magyar felhasználók gyakran olyan hálózaton keresztül böngésznek, amelynek infrastruktúráját részben a ZTE biztosítja
– árulta el. Az emberek többsége nem is sejti, hogy mindennapjaikban folyamatosan kínai technológiával kerülnek kapcsolatba, legyen szó akár a háztartási elektronikáról, akár a telekommunikációs hálózatokról. A ZTE termékei és megoldásai szinte észrevétlenül épültek be a mindennapi életünkbe, miközben a vállalat egyre nagyobb szeletet hasít ki a magyar piacból. Ennek persze számos előnyét élvezzük, hiszen high-tech, megbízható termékekről van szó.
Túl az okostelefonokon – a ZTE rejtett birodalma
Biró Albert rámutatott, sokan csak okostelefon-gyártóként ismerik a ZTE-t, pedig tevékenységük ennél jóval szerteágazóbb.
Magyarországon nem kizárólag telefonokat értékesítenek, hanem például az 5G infrastruktúrát is ők szállítják az egyik mobilszolgáltatónak.
A 6G pedig már a csőben van náluk, de a bevezetése előtt a szolgáltatók várhatóan még szárazra fejik az 5G-technológiát, amíg csak csöpög onnan a profit. A vállalat emellett az IoT-eszközök (Internet of Things) piacán is egyre erősebb pozíciókat szerez, adatközpontokat, okoseszközöket épít, és optikai kábelekkel huzalozza be házainkat.
Az optika a mai tudásunk szerint időtálló technológia, szemben a koaxszal meg a rézzel. Magát az optikai kábelt nem is kell cserélni, az időtlen időkig jó lesz
– magyarázta a ZTE Corp. egyik magyarországi képviselője a barcelonai MWC 2025 szakkiállításon, miközben a vállalat legújabb fejlesztéseit mutatta be lapunknak a standjuknál.
A ZTE jelenlegi portfóliójában már nemcsak a hagyományos „Fiber to the Home” (kábel az otthonba) megoldások szerepelnek, hanem a „Fiber to the Room” (kábel a szobába) és a „Fiber to the Office” (kábel az irodába) technológia is, ami szó szerint értendő: az optikai szálat egészen a hálószobáig, vagy épp az íróasztalig vezetik el.
Tavaly mutattuk be az MWC-n az eszközt, amellyel pillanatok alatt be lehet húzni a lakásba az optikai kábelt. Végighúzod a falon, és láthatatlanul elhelyezi az optikai kábelt az élek mentén
– mondta a szakember, megjegyezve, hogy Kínában ez már nem a távoli jövő, hanem a jelen. A magyar piacon a ZTE kifejezetten jelentős szereplő az optikai hálózati megoldások területén. „Optikában is elég jól állunk, szinte biztos, hogy a top háromban vagyunk” – jegyezte meg a country manager, bár pontos piaci részesedési adatot nem tudott mondani.

Nagyobb sávszélesség: gyorsulva közelít a jövő
A ZTE lapunknak több különböző területen mutatott be innovációkat: a rádiós hozzáférési hálózat, az optikai hálózat, a mesterséges intelligencia, a szerver-infrastruktúra és a 6G terén.
A rádiós hálózat területén rengeteg energiát fektetnek be a cégek a teljesítményhatékonyság növelésébe. A termékek kompaktabbak lesznek, jobb képességekkel és alacsonyabb működési költségekkel
– magyarázták a szakemberek. A mobilhálózatok egyre komplexebbé válnak. Az AI megjelenésével ezeket a hálózatokat egyre hatékonyabban lehet üzemeltetni és optimalizálni.
„Az antenna az algoritmusoknak köszönhetően ki tudja számolni az egyes felhasználók mozgását, oda tudja a nyalábot összpontosítani, ahol arra szükség van. Ez sokkal jobb felhasználói élményt nyújt az eddigiekhez képest” – emelték ki.
Ez a mindennapi felhasználó számára azért fontos, mert például jobb minőségű videókat tudnak valós időben streamelni, de közelebb kerül az önvezető autó megvalósítása is.
Itt viszont már olyan mennyiségű adatról van szó, hogy adatközpontok sokaságára van szükség, így ők is elkezdtek ilyeneket építeni folyadékhűtéses (liquid cooling) technológiával. Ezen adatközponti technológiák, szerverek, storage-ok magyarországi forgalmazására nemrég választott magyar disztribútort a vállalat.
Illetve megjelent az „edge computing” (peremhálózati számítástechnika), amelynek lényege, hogy az adatfeldolgozás a hálózat szélén, vagyis az adatok keletkezésének helyéhez közel történik, ahelyett, hogy minden adatot egy távoli központi adatközpontba vagy felhőbe küldenénk feldolgozásra. Az adatfeldolgozás így gyorsabb lesz, mivel az adatnak „nem kell sokat utaznia”, és a késlekedés (latency) is csökken, ami például az önvezető autóknál fontos, hogy alacsony maradjon.

Házhoz jönnek a virtuális edzők
A nagy sávszélességű hálózatok új szolgáltatásoknak adnak teret. A ZTE standjánál be is mutattak egy ilyet: a virtuális […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!