319-145 arányban szavazta meg a parlament Bangkokban, hogy Paetongtarn Shinawatra legyen az ország új miniszterelnöke.
A 38 éves újdonsült kormányfő újonc a politikában, bár tavaly – szemmel láthatóan terhesen – már választási harcba küldte őt a családja, de akkor csak a második helyet tudta megszerezni. Most viszont , hogy elődjét a bíróság távozásra kényszerítette, sikerült olyan koalíciót létrehoznia, amelynek többsége van a parlamentben.
Ő hazája legfiatalabb miniszterelnöke, aki viszont hivatkozhat tekintélyes családjára, amely meghatározó szerepet játszik évtizedek óta Thaiföld gazdasági és politikai életében. Az érdekes az, hogy most a hadsereg támogatásával kerülhet hatalomra, miközben a katonák voltak, akik megbuktatták édesapját 2006-ban és nagynénjét 2014-ben. A dollármilliárdos család a szó szoros értelmében megvásárolta a szavazókat: olcsó rizst ígért és adott nekik, ezért a vidéki körzetekben különösen sok támogatóra számíthatnak mind a mai napig.
A politikai program korábban is meglehetősen ködös volt, de az ifjú hölgy csak annyit közölt most, hogy “Thaiföldnek előre kell mennie!”
A 66 milliós országnak sok gazdasági és politikai problémája van, de a diplomácia talán mindennél jelentősebb. Thaiföld büszke arra, hogy sohasem volt gyarmat, de mindig igyekezett jó kapcsolatot ápolni a nagyhatalmakkal. Jelenleg az első számú kérdés a kínai kapcsolat, amely azért is fontos, mert Thaiföld gazdasági életét jelentős részben a kínai kisebbség irányítja, és maga a miniszterelnök családja is részben kínai eredetű. Thaiföld egyensúlyoz Kína és a Nyugat között, és ez a mutatvány egyre nehezebb, hiszen folyamatban van a válás Washington és Peking között.
Thaiföld új miniszterelnökének semmiféle államigazgatási tapasztalata sincsen, tehát az első időkben mindenképp családjára kell támaszkodnia. Édesapja csak nemrég tért vissza 15 éves “önként vállalt” száműzetéséből. A Thaiföldet a háttérből irányító tábornokok akkor tudatták vele, hogy nem tudják garantálni az életét, ha Thaiföldön marad. Az exkormányfő értette a finom célzást, és csak úgy tért vissza hosszas száműzetéséből, hogy kialkudta a feltételeket a tábornoki karral.
A papa Silvio Berlusconihoz hasonló karriert futott be: máig nem tisztázott, miből szerezte dollármilliárdos vagyonát, de 1998-ban politikai pártot alapított, és már 2001-ben ő a miniszterelnök. Populista receptje nem túlságosan bonyolult: azokat a választókat kell megnyerni, akik egy zsák rizsért rá szavaznak. Thaksin Shinawatra támogatta a korábban elhanyagolt mezőgazdaságot, és kiterjesztette az egészségügyi szolgáltatásokat vidékre is. A kormányfő azonban korlátozni akarta a katonák hatalmát, és ebbe belebukott 2006-ban.
A katonák most is figyelnek, de egyelőre nem tartanak az új miniszterelnöktől. Aki májusban új frontot is nyitott, amikor azt nyilatkozta: “a nemzeti bank függetlensége akadálya Thaiföld fejlődésének”. Aztán persze gyorsan visszavonta ezt a kijelentést, hiszen a külföldi befektetők nemigen díjazták ezt a nézetet, amelyet gyakran hangoztatnak populista diktátorok. Sőt Donald Trump terveiben is szerepel az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed megrendszabályozása.
Az új miniszterelnök tisztában van azzal, hogy sokat kell még tanulnia: ”minden kérdést megbeszélek az édesapámmal, hiszen ő már volt miniszterelnök. Szembekerült hasonló problémákkal” – nyilatkozta a Reutersnek.
Az ifjú miniszterelnök idegenforgalmi tanulmányokat folytatott Nagy-Britanniában, mert a turizmus igen fontos Thaiföld gazdasági életében: tavaly több mint 28 millió turista kereste fel az országot. Megnőtt emiatt a bűnözés és a kábítószer-kereskedelem és -fogyasztás a tengerparton, ahol a turisták zöme az idejét tölti és a pénzét költi. A miniszterelnök valamikor rendőr volt, a lánya ennek megfelelően ki is jelentette: támogatja azt, hogy szigorítsák meg a törvényeket a bűnözés és a drogkereskedelem visszaszorítására Thaiföldön.