2024. október 7., hétfőMa Renáta napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.07. Renáta Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Siralmas számok érkeztek Németországból, rajtunk is csattanhat az ostor

Hirdetés

Siralmas számok érkeztek Németországból, rajtunk is csattanhat az ostor

Az eurózóna beszerzésimenedzser-indexe szeptemberben 45,0-re csökkent az előző havi 45,8-ról, ami az elmúlt 9 hónap legkedvezőtlenebb értéke. Hasonló folyamatot láthatunk a feldolgozóipar esetében, a mutató értéke 45,8-ról 44,9-re csökkent. Az adat értelmezéséhez két dolgot érdemes kiemelni:

  • Az index 0 és 100 közötti intervallumban értelmezendő, az 50 alatti érték – amelyet most is látunk – a gazdasági helyzet romlására, a felette lévő érték a gazdasági helyzet javulására utal.
  • Az adatot beszerzési menedzserek megkérdezése segítségével nyerik ki, tehát olyanoktól származik az adat, akik a cégük helyzetét feltehetően jól látják, valamint érzékelik a kereslet alakulását.

Az adat azért nem kemény makrogazdasági adat, nem a gazdaság konkrét teljesítményét mutatja, inkább csak azt, hogy a gazdasági szereplők hogy érzékelik a helyzetet – persze ez nem feltétlenül áll távol a tényleges helyzettől – jegyezte meg az Indexnek Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Magyarországnak nem mindegy, hogyan teljesít az EU

Magyarország számára kis, nyitott gazdaságként nagyon nem mindegy, hogyan teljesít az eurózóna.

Hirdetés

Gazdaságunk jelentősen függ az exporttól, ha van külső kereslet, tudunk növekedni, ha nincs, nehezebb.

Alacsony külső kereslet mellett nehéz nagy bővülést elérni – világított rá Regős Gábor. Megjegyezte, az eurózóna BMI-je romlik, ami azt jelenti, hogy a vállalkozások kedvezőtlenül ítélik meg a gazdasági helyzetet, nincs jó véleményük a gazdasági teljesítményről, csökkenő kereslettel találkoznak, és nem kedvezőek a várakozásaik sem.

A veszély ebben az, hogy egy önmegvalósító jóslatot jelent: ha nincs kereslet, nincs értelme beruházni. Ha nincs kereslet, a háztartások is óvatosan vásárolnak.

Sőt, a kilátások a fizetőeszközünk értékére is hatással vannak. Vasárnapi tőzsde- és devizapiaci elemzésünkben rámutattunk, hogy múlt héten az euróval szemben nagyobb mértékben gyengült a forint, kéthetes mélypontra esett a magyar deviza. Ebben a vártnál érdemben gyengébb európai beszerzésimenedzser-indexek játszottak szerepet, amelyek hatására az euró is számottevően gyengült a dollárral szemben, mivel ismét felerősödtek a recessziós félelmek az európai gazdaságban – magyarázta lapunknak Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.

Veszélyben a kormány növekedési terve?

„Idén 1,5 százalékos növekedés lesz”, jövőre a német gazdaság teljesítményétől függően ez a 3–5 százalék közötti sávban lehet – jelezte múlt héten Nagy Márton az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány és a Mandiner <a […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/10/01/bmi-inflacio-recesszio-hangulat-regos-gabor-ngm-nemetorszag/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Nincs új a nap alatt: továbbra is sokkoló árak az ingatlanpiacon

Továbbra is a fővárosi régió a legnépszerűbb az ingatlanvásárlók körében, ami az árakon is meglátszik. …