A 2023-as év a tavalyihoz képest nyugalmasabb lehet a gazdaságban, azonban az év első és második fele jelentősen különbözhet – áll az Equilor Befektetési Zrt. elemzésében. Az egyik legfontosabb kérdés továbbra is, hogy miként alakul a gázár jegyzése, ami főleg az európai gazdaságokra nézve, az infláció alakulása szempontjából meghatározó. A meleg tél mellett az ipari fogyasztók visszafogott energiaigénye is kellett ahhoz, hogy a tározók jelenleg jóval az ötéves átlag feletti töltöttségi szinteken legyenek, hozzájárulva ahhoz, hogy a 300 euró közeli csúcsról mostanra 50 euró közelébe essen a holland gáztőzsdén (TTF) jegyzett gáz ára.
Az Equilor szerint amennyiben nem történik drasztikus változás az időjárásban, ellátási problémák nélkül fordulhatunk rá az újabb betöltési szezonra. A másik fontos kérdéskör, hogy mely gazdaságok süllyedhetnek recesszióba idén, és milyen gyors lesz a kilábalás. Az Equilor szerint
a legtöbb európai, így a magyar gazdaságban is az első fél év a nehézségekről és a recesszióról szól majd, míg a második fél évben már ismét növekedés lehet. Európa az enyhe télnek köszönhetően elkerülheti a recessziót 2023-ban, viszont a finanszírozási költségek emelkedése és az energiahiány gazdaságszerkezeti átrendeződéshez vezet, teljes iparágak alakulhatnak át.
Lassuló magyar növekedés
Az Equilor lassuló növekedésre számít Magyarországon 2023-ban: minimális, fél százalék körüli GDP-bővülés lehet idén.
- A lakossági kiadások széles körű emelkedése miatt a belső fogyasztás visszaeshet,
- a magasabb finanszírozási költségek miatt sok vállalati beruházást elhalaszthatnak,
- az állami beruházásokat visszavágják,
- és az EU-forrásokat övező bizonytalanság sem szűnt meg.
Török Lajos, az Equilor vezető elemzője szerint idén 18 százalék körül alakul az éves infláció az importált infláció és az ár-bér spirál ragadóssága miatt, majd 2024-ben 7 százalék környékére mérséklődhet. A folyó fizetési mérleg- és költségvetési hiány növekedésének megállításához elengedhetetlen a kormányzati kiadások további visszafogása, és szükséges az importarány csökkentése. A munkaerőpiacon egyáltalán nem látható válsághelyzet kialakulása: egyre több szektorban és szakterületen erőteljes munkaerőhiány tapasztalható, ami miatt az <a href="//index.hu/gazdasag/2023/01/07/ksh-atlagkereset-atlagber-realber-realkereset-medianber-fizetes-munkaber/" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!