2025. április 22., keddMa Csilla napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.04.22. Csilla Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Pocsék adatok jöttek, és rossz hír, hogy nem látszódnak a kilábalás jelei

Hirdetés

Pocsék adatok jöttek, és rossz hír, hogy nem látszódnak a kilábalás jelei

A nyers adatok szerint 4,5 százalékkal elmaradt az építőipari termelés volumene az egy évvel korábbitól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

  • A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületeké 11,0 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 15,3 százalékkal nőtt.
  • Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 11,2 százalékkal kisebb, az egyéb építmények építésénél – az egy évvel korábbi, alacsony bázisnál – 44,0 százalékkal nagyobb volt a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 10,9 százalékkal csökkent.
  • A megkötött új szerződések volumene 15,5 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 12,0 százalékkal emelkedett, az egyéb építmények építésére vonatkozóké – az előző évi, magas bázishoz képest – 32,9 százalékkal visszaesett.
  • Az építőipari vállalkozások február végi szerződésállományának volumene 1,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 6,9 százalékkal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 8,9 százalékkal nagyobb volt a 2024. februárinál.

Ami a havi változást illeti: a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 1,3 százalékkal mérséklődött a 2025. januárihoz képest.

Az építőipari termelés volumene 7 százalékkal csökkent 2025 első két hónapjában az előző év azonos időszakához képest.

Hirdetés

Kockázatok, bizonytalanság

A februári adatok szerint továbbra is szenved a hazai építőipar, az állami beruházások elmaradása, és a rendkívül bizonytalan nemzetközi gazdasági környezet miatt a vállalati beruházások elmaradása nyomja rá a bélyegét az ágazat teljesítményére – mondta Juhász Attila, az Újház Zrt. és az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke. „A bizonytalanság azóta csak fokozódott. Amennyiben az amerikai vámok, és általában a kereskedelmi háború hatása hosszabb távon is velünk marad, az nem ad okot a bizakodásra az építőipart illetően sem, és várhatóan emiatt a költségvetés helyzete sem fog javulni” – tette hozzá.

A szektor várható gyenge teljesítményére utal az új szerződésekben megtestesülő munkák csökkenő volumene is.Ne felejtsük azonban, hogy idén februárban Magyarországon az átlaghőmérséklet csaknem 6 Celsius fokkal alacsonyabb volt a 2024-es értékhez képest, ami számos építőipari munkát tett lehetetlenné, vagyis az összkép talán nem annyira rossz, mint az az év/év összehasonlításból kirajzolódik” – árnyalta a képet Juhász Attila.

Valamivel jobb a helyzet a lakásépítési, -felújítási piacon. Az építőanyagok kiskereskedelmi forgalma (amit elsősorban az önerős lakásépítések, felújítások, valamint a társasház építések mozgatnak) az első három hónapban határozottan növekedett: a januári erőteljes bővülése után, februárban volt egy szolid forgalom-visszaesés, ám márciusban ismét nőtt a volumen. „Így az első negyedév az előző évi építőanyag-forgalommal összevetve 10 százalékos növekedést mutat lényegében változatlan fogyasztói árak mellett. Az Újház adatai szerint az első negyedévben az szerkezetépítési jellemzően falazóanyagok forgalma, értékben 14 százalékos, mennyiségben 21 százalékos növekedést mutatnak, ami jó előjelnek tekinthető abból a szempontból, hogy ezt várhatóan követni fogja a szakipari ágazatok többi része is” – mondta a szakértő.

Ennek ellenére látunk kockázatokat a folytatásban, mert a mostanában beinduló állami támogatások nem feltétlenül kompenzálják a lakosság körében is érzékelhető bizonytalanságot, a kamatszintek pedig azon a határon táncolnak, ami felett a lakossági, valamint a vállalati körben is gondot jelent a finanszírozás

– adott nem túl biztató jövőképet Juhász Attila.

Ágazati kettősség

„Februárban ugyan éves és havi alapon is csökkent az építőipari termelés volumene, rendre 4,5, illetve 1,3 százalékkal, azonban előbbiben szerepet játszott a szökőnaphatás, illetve a hideg februári időjárás, amely egyes munkákat hátráltatott, míg utóbbiban a magas bázis, a januárban megugró termelés kismértékű korrekciója. Az első kéthavi adat alapján az építőipar negyedéves bázison 1,7 százalékkal bővülhetett, amely alapján érdemben hozzájárulhatott a gazdasági növekedéshez” – fogalmazott Molnár […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/04/14/epitoipar-epitoipari-termeles-epitkezes-epuletek-szerzodesallomany-uj-epites-ksh/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Itt a vámháború egyik áldozata, egy Boeing repülőgépet küldtek vissza Kínából

Egy kínai légitársaságnak szánt Boeing repülőgép szombaton érkezett vissza a gyártó amerikai központjába. A Boeing …