J. D. Vance amerikai alelnök április 7-i budapesti látogatása végén a Fehér Ház sajtóosztálya közleményben jelentette be a kétoldalú együttműködés eredményeit. A 444 elemzése szerint az ott felsorolt megállapodások közül egyedül egy konkrét, számszerű olajügyletről lehet érdemben tárgyalni, és ez egyértelműen az amerikai félnek kedvezett.
Az amerikai sajtóközlemény szerint a Mol-csoport 510 ezer tonna nyersolajat vásárolt 500 millió dollár értékben az Egyesült Államoktól és amerikai energiacégektől a „stratégiai energiapartnerség elmélyítése” érdekében.
A lap a két nyilvánosságra hozott adatból számolta vissza a hordónkénti vételárat. Mivel egy tonna nyersolaj jellemzően 7,3–7,6 hordónyi mennyiség – bizonyos olajtípusoknál 6,5 vagy 7 hordó –, az 510 ezer tonna nagyjából 3,72–3,88 millió hordót jelentett. Az 500 millió dollárt ezzel elosztva a Mol hordónként 129–134 dollárt fizetett, héthordós átváltási aránnyal pedig 140 dollárt.
Ez érdemben magasabb volt a világpiaci árnál. A Brent típusú nyersolaj márciusi átlagára hordónként 103,1 dollár volt, Vance látogatásának napján, április 7-én pedig 109,27 dolláron zárt. Az iráni–közel-keleti háború és a Hormuzi-szoros körüli kockázatok hektikus mozgásban tartották az árakat, ám a Brent áprilisban sem érte el a 120 dolláros záróárat – a hónap napi csúcsa […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!