A Központi Statisztikai Hivatal pénteken közzétett adatai szerint a 2025. november és 2026. január közötti háromhavi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 628 ezer fő volt, ami 68 ezerrel elmarad az előző év azonos időszakától. Ennyire alacsony foglalkoztatotti szám utoljára 2021 elején volt megfigyelhető.
A csökkenés mögött elsősorban demográfiai folyamatok állnak: a 15–64 évesek körében a népesség és a foglalkoztatottak száma egyszerre esett vissza, ezért a foglalkoztatási ráta érdemben nem változott, csupán 0,4 százalékponttal mérséklődött, 74,7 százalékra. A férfiak körében ez az arány 78,2, a nőknél 71,0 százalék volt. A foglalkoztatottak száma 2024 közepe óta lassan, de folyamatosan csökken.
A csökkenés mindkét nemre kiterjedt: a férfiak körében 41 ezerrel, 2 millió 449 ezer főre, a nőknél 27 ezerrel, 2 millió 179 ezer főre mérséklődött a foglalkoztatottak száma. A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4 millió 444 ezer fő dolgozott, 81 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A közfoglalkoztatottak létszáma 76 ezer, a külföldön dolgozóké 108 ezer fő volt.
Nő a munkanélküliség, sokan már egy éve keresnek állást
Nem csak a demográfiai folyamatok állnak a kedvezőtlen tendenciák mögött: a munkanélküliségi ráta is emelkedett, bár egyelőre nem drámai mértékben. A munkanélküliek száma 224 ezer főre nőtt, a munkanélküliségi ráta 4,6 százalékot ért el, ami 0,3 százalékponttal magasabb az egy évvel ezelőttinél. A férfiak körében a ráta 4,8, a nőknél 4,5 százalék volt.
Aggasztó ugyanakkor a tartós munkanélküliség magas aránya: az álláskeresők átlagosan 12,2 hónapot töltöttek munkakereséssel, és 35,8 százalékuk már legalább egy éve nem talált munkát. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartásában január végén 224 ezer álláskereső szerepelt, ami 2,6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban – ez az adat azonban az adminisztratív regisztrációt tükrözi, nem feltétlenül a valós munkaerőpiaci helyzetet.
Komolyabb probléma körvonalazódik a munkaerőpiacon
A KSH legfrissebb munkaerőpiaci statisztikája az elemzői közösség által vártnál jóval borúsabb képet fest. Úgy tűnik, hogy a vállalatok jóval hamarabb kezdtek el alkalmazkodni a béroldali költségnyomáshoz, mint azt előzetesen várni lehetett. A munkanélküliségi ráta ugyanis 2026 januárjában 4,6 százalékra emelkedett a modellbecslés szerint – értékelte az adatokat Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Eközben a hivatalos, háromhavi mozgóátlagos felmérés is hasonló rátáról számol be. Így mindkét mutató esetében érdemi emelkedésről, vagyis a munkaerőpiaci helyzet romlásáról beszélhetünk – tette hozzá. A hivatalos mutatók alapján mindez azt jelenti, hogy 2024 ősze után új csúcsra ugrott a munkanélküliségi ráta, ami egyben azt is jelenti, hogy a munkanélküliek száma már 225 ezer fő körül van.
A részleteket böngészve a havi adatok alapján azt látni, hogy az idei év elején is folytatódott a munkaképes korú népesség fogyása, amivel párhuzamosan csökkent a gazdaságilag aktívak száma is. Az aktivitás csökkenését azonban nagymértékben meghaladó visszaesést látni a foglalkoztatottak számában. Januárban a foglalkoztatotti létszám felülről súrolja a 4,6 millió főt, amely 2021 májusa óta a legalacsonyabb érték.
„Mivel tehát a csökkenő foglalkoztatottság nem az inaktivitás növekedésével járt együtt, így egyértelműnek tűnik, hogy elsősorban elbocsátásokról beszélhetünk, hiszen nagyjából ugyanannyival nőtt a munkanélküliek száma, mint amennyivel a foglalkoztatottság csökkent”
– hangsúlyozta a közgazdász.
Ráadásul januárra ez a fajta szezonalitás nem jellemző, így valós létszámleépítésekről lehet szó. Hosszabb távlatban tehát komolyabb probléma körvonalazódik a magyar munkaerőpiac kapcsán.
Négy és fél éves mélypontra süllyedt a foglalkoztatás és 2020 nyara óta nem volt ekkora a munkanélküliek száma.
A munkaerőpiac csúcspontjához képest (amelyet 2022 közepére datálhatunk) a népességfogyás következtében mára már 144 ezer fővel kevesebb a munkaképes korú lakosság. Ez már meghaladja Magyarország ötödik legnagyobb településének teljes népességét. Eközben a munkanélküliek száma körülbelül 70 ezer fővel emelkedett.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!