Korábban a felvezető anyagunkban azt írtuk, hogy pontosan egy hete a Moody’s negatívra rontotta Magyarország adósbesorolásához tartozó stabil kilátását. Akkor sokan tévesen összekapcsolták ezt azzal, hogy pont azon a napon jelentette be Orbán Viktor, hogy Varga Mihályt jelölte az MNB élére. Azonban a mai Fitch Ratings-döntés az első olyan hitelminősítés, amely mérlegelte a pénzügyminiszter kinevezését, hiszen a Moody’s már miniszterelnök bejelentése előtt meghozta a döntését.
A pénteki határozat előtt több elemzőtől megkérdeztük, hogy mit várnak a pénteki Fitch Ratings-döntésétől. A hitelminősítő Magyarországot a mostani döntés előtt BBB osztályzatúnak értékelte, negatív kilátással, az Index által megkérdezett elemzők a leminősítést várták, és a piacok is inkább ezt árazták.
A kilátás mérlegesénél pozitívnak ítélték meg a fiskális és monetáris politika javuló összhangját, amely szerintük hozzájárult a makrogazdasági egyensúlytalanságok mérséklődéséhez. Az indoklásuk szerint, míg a jegybank fenntartotta a szigorú monetáris politikát, addig a fiskális oldal lépéseket tett a költségvetési hiány konszolidálásának érdekében.
A Fitch várakozásai szerint Varga Mihály jegybankelnöki kinevezésével – a belföldi árdinamika és a megnövekedett külső bizonytalanság miatt – folytatja az óvatos monetáris lazítást, így 2025 végére 5,25 százalékra prognosztizálja az irányadó kamatlábat.
A gazdaság strukturális mutatói stabilak
Az amerikai hitelminősítő figyelembe vette az infláció erőteljes csökkenését, valamint, hogy a gazdaság strukturális mutatói stabilak. A Fitch Ratings ugyanakkor negatívnak ítélte meg a magas államadósságot, a kormányzati mutatókat, valamint azt, hogy
Magyarország továbbra is csak korlátozottan fér hozzá az uniós forrásokhoz.
Kiemelték, hogy az MNB 2022 óta viszonylag szigorú monetáris feltételeket tart fenn. Az irányadó kamatlábat 2024 októberéig összesen 650 bázisponttal 6,5 százalékra csökkentette, emlékeztettek, a piaci hangulat romlása miatt a kamatcsökkentések üteme 2024 második félévében lelassult.
Indoklásukban arra is kitértek, hogy az idei évre 0,4, míg jövőre 2,5 százalékos növekedés várható Magyarországon. A Fitch prognózisa szerint a GDP-arányos államadósság idén 74,9 százalékos szintre emelkedik, de szerintük a költségvetés elsődleges egyenlegtöbblete és a nominális GDP-növekedés csökkenő adósságráta-pályát vetít előre. Így az elemzés szerint az államadósság 2026-ra 72,2 százalékra mérséklődik.
Magyarország besorolását a „BBB” kategóriájú társaihoz képest erős strukturális mutatók támasztják alá.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!