2025. április 20., vasárnapMa Konrád, Tivadar napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.04.20. Konrád, Tivadar Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Hirdetés

Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Az Oeconomus Gazdasági Klub rendezvényen kulcskérdésként kezelték, hogyan alakíthatja át Donald Trump visszatérése a transzatlanti kapcsolatokat és Közép-Európa jövőjét. A szakértők szerint történelmi lehetőség nyílik a régió számára, hogy kitörjön a német gazdasági függésből és önálló erőcentrummá váljon a nemzetközi színtéren.

Közép-Európa a józan ész bástyája

Nyitóbeszédében Törcsi Péter, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnöke kiemelte, hogy Közép-Európa rendelkezik mindazokkal az adottságokkal, amelyek a térségünk és az Egyesült Államok közötti szorosabb gazdasági és politikai együttműködéshez szükségesek: képzett munkaerő, kedvező munkaügyi törvények és a Nyugathoz képest kevesebb ideológia. 

Bár szenvedünk az Európai Unió rossz politikájától, például az ellenőrizetlen migrációtól és az erőltetett zöldátállástól, a régiónkban még mindig a józan ész uralkodik

Hirdetés

– emelte ki Törcsi. A rendezvényen felszólalt Barbara Kolm, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) parlamenti képviselője, aki egyben az Osztrák Közgazdasági Központ igazgatója és a Friedrich A. v. Hayek Intézet elnöke. 

Törcsi Péter, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnöke

Törcsi Péter, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnöke

Fotó: Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány

Brüsszel háborús vonatra rakja Európát?

Barbara Kolm köntörfalazás nélkül nevezte meg a brüsszeli veszélyeket, amelyek szerinte alááshatják a kontinens hosszú távú érdekeit.

Szerinte egy „totális unióval nézünk szembe”, amely egyszerre egy gazdasági, monetáris, megszorító, migrációs, tőkepiaci, befektetési, (magán)megtakarítási, adósság– és szociális unió.

Rámutatott, hogy az EU-ban az egyének és a vállalkozások életének minden aspektusa túlbürokratizált. 

Emellett az EU mindent tudni fog például a tervezett uniós chat-ellenőrzésen, a digitális eurón, a készpénzkorlátozásokon, illetve az EU-vagyonnyilvántartáson keresztül.

Emlékeztetett, hogy az uniós vagyonnyilvántartás átfogó hozzáférést biztosít az EU ügynöksége, a Pénzmosás és a Terrorizmusfinanszírozás Elleni Küzdelem Hatósága, az AMLA számára az unió polgárainak minden (!) pénzügyi és vagyoni adatához.

Külföldi vagyon, részvények, kriptovaluták, számlaegyenlegek, ingatlanok, nemesfémek, vámadatok, még a fegyvertulajdonlás, a lakások, a műtárgyak is

– sorolta, hogy milyen adatokhoz férnek majd hozzá. Szerinte a Digitális Európa Program veszélyt jelent az egyéni és gazdasági szabadságra, az európai újrafegyverkezési terv (ReArm Europe) leple alatt pedig Ursula von der Leyen valójában háborús kötvényeket erőltet – vélekedett, új megvilágításba helyezve az európai védelmi kezdeményezéseket.

Magyarázata szerint a digitális euró az egyik fenyegetés, de az új Megtakarítási és Befektetési Unió tervei még ennél is rosszabbak. Úgy vélte, ezek célja a kockázatok „hatékony és átlátható” átruházása olcsó és határokon átnyúló befektetési és megtakarítási termékek népszerűsítése által a magánügyfelek, és például a nyugdíjalapok számára. Ez új kötvények előtt nyitja meg a kapukat, amelyek a ReArm Europe finanszírozását szolgálják majd.

A politikus hangsúlyozta a jobbközép politikai közösségek közötti nemzetközi együttműködés fontosságát. Szerinte Brüsszel figyelmen kívül hagyja a szubszidiaritás elvét, és úgy tesz, mintha mindent jobban tudna.

A szubszidiaritást kisegítés elveként szokás fordítani – azt jelenti, hogy amely feladatot egy személy vagy közösség konkrét érintettség okán helyi szinten meg tud oldani, arról nem szabad magasabb szinten (esetleg az érintettek kihagyásával) dönteni.

Szakértő: Trump vámjai csak politikai eszközök

A rendezvényen felszólalt Lorenzo Montanari, az Americans for Tax Reform és a Tholos Alapítvány nemzetközi ügyekért felelős alelnöke, aki egyben a Property Rights Alliance ügyvezető igazgatója.

Trump vámjaival kapcsolatban elismerte: bár első pillantásra aggasztóak lehetnek a szabadpiaci elvek szempontjából, valójában csak politikai eszközök egy átfogó stratégiában. 

Ugyanakkor szerinte egy új transzatlanti kereskedelmi narratívát is létre kell hozni: kulcsfontosságú, hogy az Európai Unió szabaduljon meg a technológiai óriáscégek digitális adóztatásától és a globális minimumadótól, ha versenyképes akar maradni. Lorenzo Montanari reményét fejezte ki, hogy az olyan konzervatív európai vezetők támogatásával, mint Orbán Viktor és Giorgia Meloni, ezek a célok megvalósulnak.

Gazdasági semlegesség: a függetlenség új doktrínája

Az esemény egyik legizgalmasabb felvetése Nacsa Lőrinctől, a Miniszterelnökség államtitkárától érkezett, aki történelmi kontextusba helyezte Közép-Európa jelenlegi kihívásait.

Magyarország és a közép-európai régió a keleti és nyugati technológia és tőke találkozási pontjává válhat; hidak lehetünk Kelet és Nyugat között 

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/03/25/donald-trump-orban-viktor-kormany-usa-magyarorszag-kapcsolatok-oeconomus/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

31 milliárdos mínuszba csúszott, őszig folyószámlahitelből gazdálkodik a főváros

Harmincegy milliárd forintos mínuszban van a főváros azután, hogy a Magyar Államkincstár március végén inkasszózta …