2024. október 15., keddMa Teréz napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
2024.10.15. Teréz Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Orbán Viktor bemutatta a Nagy Tervet

Hirdetés

Orbán Viktor bemutatta a Nagy Tervet

Valami lesz – kezdte Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott beszédét.

A békemisszió, a háború és az árvíz miatt mindeddig elterelődött a figyelem a magyar soros uniós elnökségről. A versenyképességgel és a gazdasági semlegességgel is sokat fogunk foglalkozni a jövőben. Orbán szerint a versenyképességet könnyű elképzelni. A gazdasági semlegesség elképzelése sokkal nehezebb. A semlegesség szót ismerjük, de nem a gazdaság kapcsán szoktuk használni. A miniszterelnök kísérletet tesz a kifejezés bevezetésére.

Megpróbálta megíratni a beszédét a ChatGPT-vel. Legyen harcos beszéd! – utasította az algoritmust Orbán. 5-ös skálán 4-es adott neki, veszélyben a szövegírók és újságírók munkája.

Hirdetés

A magyar elnökség középpontjában a versenyképesség áll. Rá kellene venni az európai vezetőket, hogy kössenek versenyképességi paktumot. Intellektuálisan sem egyszerű eljutni egy ilyen paktumig, össze kell hozni, miben értenek egyet a vezetők. Akadályt jelentenek a gyerekesen viselkedő miniszterek és biztosok, akik nem akarnak eljönni Budapestre.

Komoly aggodalomra ad okot két politikai probléma. Nem szokás, neveletlenség Brüsszelben a problémákról beszélni. A hanyatlásról beszélni különösen tabu téma. Aki hanyatlásról beszél, az megkapja a nyugatellenesség bélyegét. De most Mario Draghit felkérték, hogy készítsen jelentést az EU versenyképességi helyzetéről. Orbán szerint a legfontosabb megállapítások:

  • A gazdasági növekedés két évtizede lassabb az USA-nál, Kína felzárkózott.
  • Európa Oroszországból elégítette ki energiaigényét. Az olcsó energiaforrás mára eltűnt. Az EU egy teljes évi GDP növekedését vesztette el emiatt. És sok beruházásra volt szükség. Az USA-hoz képest többszörös energiaárak vannak az USA-hoz képest.
  • Az EU lemarad az innovációban. Sok vállalkozás panaszkodik a szabályozásra, adminisztrációra.
  • Vége annak a korszaknak, amikor a munkaerő bővülése hajtja a gazdasági növekedést. A migráció nem ellensúlyozza az európai népesség fogyását.
  • 2030-ig akkor is a fosszilis energia ára lesz a meghatározó, ha teljesülnek a megújulós források üzembe állítására vonatkozó célkitűzések.
  • Az akkuipart fejleszteni kell.
  • Az éghajlatpolitika nem írhatja felül az iparpolitikát feltételek nélkül.

A miniszterelnök nem akarja tovább untatni hallgatóságát a Draghi-jelentéssel. A javaslatokat nem ismerteti, egyrészt mert egybevágnak a kormány elképzeléseivel, másrészt mert nem: föderalista EU-t sürget. Orbán szerint a lényeg, hogy a világgazdaság megváltozott. Ázsia felemelkedett.

Mi a nyugat válasza? A blokkosodás – véli Orbán. A keleti és nyugati világgazdaságot próbálják elválasztani. Ez visszatérés a hidegháború logikájához. Ezzel kettétörik a világgazdaságot. Ez a valóság, ez történik – véli Orbán. A kelet ezt egy ideig meg akarta akadályozni. De most már gőzerővel zajlik egy saját pénzügyi rendszer kialakítása. A dollár alapú elszámolási rendszer helyett egy másikat. Ha ez bekövetkezik, a kettétört világ létrejön, két pénzügyi rendszerben fogunk létezni. Ez Orbán szerint nincs messze.

Az EU-ban két irányzat létezik. A transzatlanti irányzat (az Európai Tanács fele) úgy látja, fogadjuk el, hogy két fél világgazdaság van. Európa tagozódjon be az USA mellé, alá. A másik irányzat szerint stratégiai autonómiára van szükség. Ezt a francia elnök vezette be. Orbán szerint ez sem fog működni. Mert ennek részeként föderális Európát látnak.

Orbán szerint a föderális Európa vágyálom. Három okból. Az egyik a migráció, nem lehet föderális migrációs politikát csinálni. A jóléti különbségek miatt sem működik a föderalizmus. A közös hitelfelvétel sem működik – pedig a föderális Európához közös hitelfelvétel kell.

Orbán szerint csak nemzeti alapon lehet stratégiai önállóságot megvalósítani.

Ez a gondolat kisebbségben van az EU-ban. Nem is lesz közös válasz az európai versenyképeeség problémájára. Ezért saját magyar megoldásra van szükség.

Európában mindenki tönkre megy, ha visszatérünk a blokkosodáshoz. A kis korrekciók nem lesznek elégségesek, új világ van, új gazdaságpolitikát kell hirdetni, legalábbis új fejezetet.

A feladat, hogy Magyarország megfogalmazza, mi az a gazdasági semlegesség.

Magyarország régóta ideológiamentes gazdaságpolitikát folytat, nem tudtuk, hogy mi az a gazdasági semlegesség, de az életünk részévé vált – véli Orbán. Példaként azt említi, hogy a pandémia idején orosz és kínai vakcinát is vettünk.

A gazdasági semlegesség lényege, hogy lesznek átfedési felületek, áteresztési pontok, ahol a két világgazdaság érintkezik. Mi pont azon a helyen vagyunk, ahol a világgazdasági rendszerek, pénzfolyamok találkoznak, találkoznak majd.

mti 24.09.25. Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Európai versenyképesség, magyar gazdasági semlegesség című konferenciáján az NKE Ludovika főépületében, a Széchenyi-díszteremben 2024. szeptember 25-én.
MTI/Koszticsák Szilárd

Mik az alapelvek?

  • Mi döntjük el, kivel üzletelünk. Közvetlenül.
  • Azzal üzletelünk, akivel leginkább megéri.
  • Csak a saját értékeink alapján tárgyalunk. (Az EU-ban, az USA-ban “árukapcsolások” vannak. Orbán szerint az EU-forrásokat a gyermekvédelmi törvény miatt függesztették föl.)
  • Minden égtáj felé tájékozódni kell. (A modernitás, a modernizáció nem kizárólag nyugati kategória. Keleten is van rá példa bőven.)

Mi a tartalma a gazdasági semlegességnek?

  • Finanszírozás. Nem lehet csak egy irányból forrásokat bevonni.
  • Beruházás. Nem kell válogatni a Magyarországra érkező tőkeberuházások között.
  • Piaci semlegesség. Annak adunk el, aki megveszi.
  • Technológiai semlegesség. (Például ott van a Paks II. Az egy interkontinentális beruházás, az oroszok mellett amerikaiak is dolgoznak rajta stb.)
  • Energia.

Orbán szerint az EU beleragad a 3 százalék alatti gazdasági növekedés sávjába. Ez nekünk kevés – mondja Orbán. Nekünk 3-6 százalék között kell lennünk hosszabb távon. Jövőre ebben a sávban már benne lehetünk Orbán szerint.

  • Nem csúszhatunk vissza az adósrabszolgaságba. Orbán szerint a GDP 90 százalékára rúgó államadósság az, ahonnan nem lehet visszakapaszkodni. És ha túl sok a hitel, az ország kiszolgáltatott a hitelezőknek.
  • Szükség van külföldi tőkére.
  • Folyamatos adócsökkentésre van szükség. Tőkejuttatási program kell a kkv-knak. Ez benne lesz a 2025-ös költségvetésben, Nagy Márton dolgozik rajta.
  • Kell családpolitika – 2025-ben a kormány megduplázza a családi adókedvezményt.
  • Ha van diákhitel, kell munkáshitel. Mi van azokkal a fiatalokkal, akik nem tanulnak tovább? Nekik is el kell kezdeniük az életüket.
  • Nem lehet kimaradni a technológiai fősodorból. Modern technológiákra van szükség. Elektromos autózás, digitális ügyintézés – említ példákat Orbán.

Az a kihívás, hogy Magyarország képes-e megcsinálni a gazdasági semlegességet. Erről Orbán megint megkérdezte a ChatGPT-t. Az algoritmus képes volt olyan propagandaszöveget írni, ami szerint igen.

„Nekem van egy nagy tervem. Holnap a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen be fogom mutatni egy előadás keretében” – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a TV2-nek adott interjújában.

A rendezvény Az európai versenyképesség, magyar gazdasági semlegesség címet kapta, ebből, illetve a miniszterelnök nem sokkal korábban, a kötcsei pikniken tartott meglepetés sajtótájékoztatójából nagyjából előre lehetett következtetni arra, miről akar beszélni Orbán.

Kötcsén a miniszterelnök azt mondta: az elmúlt időszakban egy új világgazdasági realitás jött létre, amelyben „a gazdasági semlegesség hoz gazdasági sikert”. A beszédéből később egy videórészletet is megosztott, e szerint azt mondta: az új gazdaságpolitikával ellen kell állni mindenféle blokkosodásnak és ki kell maradni azokból a konfliktusokból, amelyek arra kényszerítenek, hogy válasszunk kelet és nyugat között. A miniszterelnök az elköteleződés helyett mindenkivel jó kapcsolatot szeretne fenntartani minél hosszabb ideig.

Öt területet nevesített, ahol különösen fontos a „semlegesség”: finanszírozás, beruházás, piac, technológia, energia.

Kötcsei meglepetés: Orbán nem is elszigetelt, csak így üzletel az egész világgal

Orbán Viktor ezúttal nem fukarkodott gondolataival, és a kötcsei privát elmélkedés előtt a világgal is megosztotta politikai vízióját. A kormányfő egyúttal emeli a tétet: békemissziója nem pusztán a világbékét hozza el, de a gazdasági felemelkedést is. Pont ahogy azt egy szépségverseny résztvevői elképzelik. Vélemény.

Mindez egyébként nem sokban különbözik attól, amit a Fidesz lényegében 2010 óta hangoztat és képviselni igyekszik – ld. például keleti nyitás. A „semlegesség”, „középen állás”, „kelet és nyugat közötti híd” szerepe korábban is feszültségekhez és elszigetelődéshez vezetett Magyarország szövetségeseivel (EU, NATO). 2022, Moszkva Ukrajna elleni teljes agressziójának megindulása óta ez különösen markánssá vált.

Forrás:
http://hvg.hu/gazdasag/20240925_Orban-Viktor-bemutatja-a-Nagy-Tervet-cikkunk-frissul#rss

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Bemutatta Nagy Márton a tervet, amellyel fellendítené a turizmust

Turisztikai akciótervvel állt elő Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, a tárcavezető a szerinte nagyon jól teljesítő …