Sárhegyi István, a REMRED Zrt. társalapítója és a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg a bokrétaünnepséget hétfőn Martonvásárhelyen. Kiemelte, hogy a bokrétaünnep az építők és az építtetők közös ünnepsége, amelyet az épület tartószerkezetének elkészültekor szoktak megszervezni.
A vezérigazgató köszönetet mondott minden résztvevőnek, akik nélkül nem indulhatott volna el a projekt. Elismerését fejezte ki a 4iG, illetve a REMRED beruházási csapatának is, akik irányítják és szervezik a projektet.
„Ez Magyarország történetének legnagyobb űripari beruházása”
– emelte ki beszédében. Sárhegyi István elmondta, hogy a 4iG Csoport az IT, a telekommunikációs, illetve a digitális infrastruktúra pillérei mellett létrehozta az űr és védelmi technológiákkal foglalkozó 4iG Space and Defense Technologies vállalatát. A holding alatt centralizálták minden űr- és védelmi ipari tevékenységüket, hogy létrehozzák „az ország első és legnagyobb, illetve a régió egyik meghatározó magántulajdonban lévő űr- és védelmi ipari nagyvállalatát”. Technológiai területeik jelenleg négy nagy csoportra oszthatók: űripar, légiipar, kibervédelmi rendszerek és védelmi digitalizáció.
Létrehoztunk egy vertikálisan integrált űripari portfóliót, egy olyan ökoszisztémát, ami a gyártástól az üzemeltetésen át az adatok feldolgozásáig a lehető legtöbb részét lefedi az űripari értékláncnak
– világított rá a vezérigazgató. A szakember beszámolt a tavaly év végén bejelentett, a régió legnagyobb privát űripari projektjéről, a HUSAT műholdprogramról is. Céljuk, hogy 2028 és 2032 között üzembe helyezzék a különleges távközlési műholdjukat adatátviteli szolgáltatások nyújtására, illetve kiépítsék az alacsony Föld körüli pályán keringő földmegfigyelési konstellációkat.

Magyarország kiemelkedő szerepe az űriparban
A REMRED közel 50 év magyar űrkutatási tapasztalatának letéteményese – hangsúlyozta Sárhegyi István. A cég mára több mint 130 fős űrmérnöki és technikusi csapata nemcsak itthon, hanem a régióban is vezető szerepet biztosít a vállalat számára az űreszközök fejlesztése, gyártása és tesztelése területén. Az itt épülő, 100 százalékban magyar tudással megtervezett REMTEC űripari csarnok 4000 négyzetméteren megvalósuló kapacitásaival akár 400 kilogrammos műholdakat és űreszközöket is gyárthatnak és tesztelhetnek.
A nemzetközi együttműködés a beruházás tekintetében is kiemelten fontos
– mondta a vezérigazgató, majd hozzátette, hogy a régió legnagyobb termovákuum-kamrája Franciaországból, rázópadjaik Japánból, EMC-laborjuk Finnországból érkezik.
A 4iG Space and Defense céljai között szerepel, hogy az űripari programokon keresztül fejlesszék az ország és a nemzetközi közösség ökoszisztémáját. Ennek érdekében szeretnének bekapcsolódni a hazai egyetemek képzéseibe, inspirálva és motiválva a következő generációkat, valamint együttműködést keresnek a magyar technológiai kis- és középvállalatokkal is.
Az űripar stratégiai jelentősége a magyar gazdaságban
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédében hangsúlyozta, hogy a REMTEC bokrétaünnepsége nemcsak a 4iG vagy a REMRED életében, hanem a magyar ipar és a gazdaság számára is fontos mérföldkő. A miniszter egyértelműnek nevezte, hogy a high-tech iparágba való befektetés és annak támogatása hosszú távú előnyökkel jár, erősíti a magyar gazdaság diverzifikációját és magas hozzáadott értékét.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/03/31/nagy-marton-4ig-sarhegyi-istvan-hipa-urtechnologiai-kozpont/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!