„Egy rövid szünetet követően folytatódott a héten a január 7. óta tartó forinterősödési trend” – kezdte lapunknak küldött elemzésében Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője.
Míg a hétfő reggelt 402 körül kezdte az euró–forint árfolyam, addig a hét közepére már 398 alatti árfolyamszintekkel is találkozhattunk, amely öt hónapos csúcsot jelent.
A dollárjegyzések is többször 368-ig zuhantak – jelezte az elemző. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője emlékeztetett, hogy a múlt péntek esti események – Donald Trump és Volodimir Zelenszkij találkozója – után a forint először átmenetileg jelentősen gyengült, az árfolyam egy darabig 407-ig is felkúszott, majd innen korrigált, és ért végül többhavi rekordértékre a hét közepén.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője rámutatott, hogy az euróval szemben a 398-as, rendkívül erős támasz azonban megállította a mozgást.
Utoljára tavaly októberben járt itt az árfolyam
– emelte ki. Regős jelezte, hogy a dollár a héten gyengült az euróval szemben, ami jótékony hatást gyakorolt a forintra. A zöldhasú gyengülésében szerepet játszott a monetáris politikai várakozások alakulása:
Európában elkezdtek a fegyverkezés nyomán szigorúbb, míg az Egyesült Államokban a recessziós félelmek nyomán lazább monetáris politikát árazni
– világított rá. Rodic Ádám szerint megváltozott az amerikai és európai gazdasági kilátásokról szóló befektetői narratíva.
Varga szerint a piaci szereplők elkezdték negatívan árazni Donald Trump „ad hoc vámpolitikáját”, emiatt erősödtek az amerikai kamatvágási várakozások. Másrészt abban is bíznak a befektetők, hogy az orosz–ukrán háború lezárása irányába tett erőfeszítések előbb-utóbb eredménnyel zárulnak.
Német ösztönzés és magyar kapcsolat: váratlan következmények
A német szövetségi választásokat követően a győztes pártok az adósságfék-szabály megreformálása mellett tették le voksukat. A költségvetési szabályok enyhítésével több száz milliárd euró irányul majd infrastrukturális beruházásokra és védelmi kiadásokra.
Ez remek hír a német értékláncokban szorosan integrált kelet-közép-európai országoknak, így Magyarországnak is
– hangsúlyozta Rodic Ádám. A fiskális lazítás kilátásba helyezésével a német 10 éves államkötvény hozama eddig több mint 40 bázisponttal emelkedett, de emelkedtek például a francia és magyar állampapírpiaci hozamok is. „Az európai kamatemelkedések az eurónak is erős támaszt nyújtottak, amely megmagyarázza a felértékelődését, melyet az EKB 25 bázispontos kamatcsökkentése sem ingatott meg hosszabb ideig” – világított rá az elemző.
Varga megerősítette, hogy a Németország által bejelentett költségvetési lépések jelentősen erősítették az eurót, ami közvetve a forintra is pozitív hatással volt. Az euró–dollár árfolyam az 1,04-es szintről 1,09 közelébe emelkedett a héten, így a dollár–forint jegyzése 387-ről 367-ig zuhant.


Orbán Viktor a szombaton tartott
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!