2025. január 18., szombatMa Piroska napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 402,00 Ft | CHF: 441,00 Ft
2025.01.18. Piroska Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 402,00 Ft | CHF: 441,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Nyolc nyugtalanító ok, amiért padlón van az Európai Unió

Hirdetés

Nyolc nyugtalanító ok, amiért padlón van az Európai Unió

Az üzleti szektor és a vállalatok problémái nem új keletűek, és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány versenyképességről szóló elemzése két okból is különleges. 

Mindenekelőtt megpróbál rámutatni az európai gazdaságok és integráció kevésbé kutatott, de mélyen gyökerező gyengeségeire. Emellett a 2024. november 8-án elfogadott Budapesti nyilatkozat főbb pontjaira összpontosít, amely a 2024 áprilisában közzétett Letta-jelentést és a néhány hónappal később közzétett Draghi-jelentést követő cselekvési tervnek tekinthető.

Jelentős versenyképességi problémák az EU-ban

„Az egységes piac messze nem köti össze zökkenőmentesen a tagországokat” – mutatott rá Pásztor Szabolcs az elemzésben első problémaként. A szakember szerint a szolgáltatások területén különösen érezhető ez a probléma.

Hirdetés

Az úgynevezett „home-bias” hatás miatt az uniós tagországok fogyasztói továbbra is inkább a hazai termékeket és szolgáltatásokat részesítik előnyben a más tagországok termékeivel szemben.

A szakértő szerint a második probléma, hogy bár a magánberuházások aránya magasabb az EU-ban, mint az Egyesült Államokban, a kockázati tőkéhez való hozzáférés jelentősen elmarad az amerikaitól. 

Az EU még mindig egy elavult finanszírozási módtól, a kereskedelmi banki finanszírozástól függ

 – magyarázta Pásztor, aki harmadik problémás területként a szabadalmak kérdését emelte ki. Az EU részesedése a globális szabadalmakból kétharmadával csökkent 1995 és 2020 között, míg az USA részesedése csak egyharmadával esett vissza. 

Ezzel szemben Kína részesedése másfél százalékról több mint 60 százalékra nőtt.

Negyedik problémaként említette, hogy az Unió világkereskedelemben betöltött szerepe is gyengül. „Az EU részesedése a világ exportpiacából öt százalékponttal csökkent az elmúlt húsz évben” – hívta fel a figyelmet Pásztor.

Az ötödik problémakör a túlszabályozás. Az elemzés szerint 2019 óta az EU 13 ezer jogszabályt fogadott el, míg az Egyesült Államok csak háromezret. Ez jelentősen rontja az európai vállalatok versenyképességét, megfojtja az innovációt.

Az Európai Unió temető a vállalatok számára

Az Oeconomus kutatási igazgatója szerint a hatodik probléma a vállalati szektorral kapcsolatos. Az Egyesült Államokban kétszer annyi a 49 főnél többet foglalkoztató cég, mint az EU-ban. A túlszabályozás és a forráshiány miatt a vállalatok kisebbek maradnak, 

sok innovatív cég pedig az Egyesült Államokba költözik.

A hetedik problémakörben, a termelékenység területén is komoly gondok vannak. Az EU munkatermelékenysége óránként számolva jelentősen elmarad az amerikaitól. A különbség nagy részét az alacsonyabb teljes tényezőtermelékenység (TFP) okozza.

Végül, nyolcadik problémaként az elemzés rámutat, hogy bár források rendelkezésre állnának, az EU nem tudja hatékonyan felhasználni azokat. Ráadásul az EU nem képes felvenni a versenyt az USA-val vagy Kínával a közvetlen ipari támogatások tekintetében. 

Míg 2024-ben az USA szövetségi költségvetése közel 4,5 ezer milliárd dollárt költ, a kínai központi költségvetés éves kiadásai elérik a 4 ezer milliárd dollárt, addig az uniós szintű költségvetési kiadások csak 190 milliárd eurót (200 milliárd dollárt) tesznek ki. Ehhez képest az összes uniós tagállam összesített közkiadásai 2022-ben 7,9 ezer milliárd […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/12/11/eu-versenykepesseg-nyolc-problema-pasztor-szabolcs-oeconomus-boka-janos/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Visszatér megújult székházába az MNB, képeken a belső terek

Visszatérőben van felújított székházába a Magyar Nemzeti Bank stábja. Közleményükben részletezték, mi történt az 1905 …