2025. április 20., vasárnapMa Konrád, Tivadar napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.04.20. Konrád, Tivadar Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Nemrég még abszurdnak tűnt, ma már valóság: Kína mentheti meg Európát

Hirdetés

Nemrég még abszurdnak tűnt, ma már valóság: Kína mentheti meg Európát

Révész Béla Ákos szerint az Európai Bizottság egyetlen stratégiája a vámháború elkerülésére egy csődöt mondott terv volt, a „csekkfüzet-diplomácia”. 

„Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy az egyben le akarta másolni elődje, Jean-Claude Juncker 2018-as trükkjét, amikor Trump első ciklusában hangoztatott hasonló vámfenyegetéseit egyetlen nap alatt visszavonatta a Fehér Házzal azzal, hogy megígérte: az Európai Unió az addigiaknál sokkal nagyobb tételben fog szójababot és cseppfolyósított földgázt vásárolni az Egyesült Államoktól” – világított rá a Makronóm Intézet elemzője.

Hasonlóra készült Ursula von der Leyen is. A terv szerint az EU elfogadja Trump javaslatát, és az eddigieknél sokkal több LNG-t vásárol a jövőben, mint eddig – cserébe Trump nem vet ki extra vámokat, a kereskedelem pedig a megszokott mederben zajlik tovább. 

Hirdetés

Az Európai Bizottság kísérlete a csekkfüzet-diplomáciával kudarcot vallott, B terv pedig nincs

– fogalmazott Révész Béla Ákos. A szakértő szerint Trump áprilisban bejelentett 20 százalékos tarifái rendkívül kedvezőtlen hatással lesznek Európára, miközben Brüsszelnek erre sem válasza, sem hatékony stratégiája nincs. 

Tárgyalások nélkül lehetetlen volt a megoldás

A szakértő hangsúlyozza: az EU úgy jutott el a vámháborúig, hogy valódi tárgyalásokra nem is került sor. Bár Maroš Šefčovič uniós kereskedelmi biztos kétszer is az Egyesült Államokba utazott, ezek a találkozók aligha nevezhetők eredményesnek – április 2-án például életbe léptek a 25 százalékos, európai autókra kivetendő vámok.

Az Európai Unió úgy jutott el a vámháborúig, hogy a kereskedelemért leginkább felelős személyek, élükön Ursula von der Leyennel, gyakorlatilag a megbeszélések elején elakadtak, és semmit nem is tettek annak érdekében, hogy eredményt érjenek el

– fogalmazott az elemző, aki szerint a „valódi problémát maga Trump okozta, aki egyáltalán nem hajlandó kommunikálni az Európai Unió Brüsszel által megtestesített, centralizált célokat valló hatalomgyakorlóival”. Ehelyett a tagállamok vezetőivel külön-külön tárgyal.

Trump háttal áll Brüsszelnek

Az amerikai elnök számtalan jelét adta annak, hogy a multilaterális kapcsolatok helyett a kétoldalú viszonyokat részesíti előnyben. Miközben Németország, Franciaország, Olaszország és Magyarország vezetőivel külön egyeztetett, von der Leyen már arról is letett, hogy telefonon beszéljen vele.

Trump a hátát mutatja Brüsszelnek

– mutatott rá az elemző, kiemelve, hogy az USA külügyminisztere ugyan „remek hangulatú beszélgetést folytat Szijjártó Péterrel”, de az Európai Parlament elnökének meghívására nem is válaszol. Ez azt is jelezheti, hogy a nemzetállamok jelentősége erősödik.

Révész szerint az Európai Bizottság hibázott, amikor nem reagált azonnal az amerikai jelzésekre:

Amit a Fehér Ház üzent a kölcsönös vámokról, az nem kérés volt. Az Európai Bizottságnak azonnal vámcsökkentést kellett volna végrehajtani az amerikai termékekkel, elsősorban a járművekkel kapcsolatban.

Ehelyett az EU továbbra is ideológiai alapon közelített a kérdéshez.” Az új vámokra érkező nemzetközi és hazai […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/04/04/donald-trump-vam-europa-kina-makronom-intezet-revesz-bela-akos/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

31 milliárdos mínuszba csúszott, őszig folyószámlahitelből gazdálkodik a főváros

Harmincegy milliárd forintos mínuszban van a főváros azután, hogy a Magyar Államkincstár március végén inkasszózta …