A forint a hetet az euró ellenében a 393-as szinten kezdte, azonban már hétfőn 395 közelébe gyengült a kurzus.
Németország tovább romló teljesítménye, illetve a francia szolgáltatóipar gyengélkedése felerősítette a piaci szereplőkben az európai recesszióval kapcsolatos félelmeket
– jelezte az Indexnek Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója. A bizonytalan gazdasági környezet általában a feltörekvő piaci devizák leértékelődéséhez, így a forint gyengüléséhez is vezet, amely ezúttal érzékenyebben reagált a hangulatromlásra, mint a többi régiós deviza.
Kéthetes mélypontra esett a forint
A forint gyengülése a következő napokban is folytatódott, szerdán 395 fölé, majd csütörtökön 396-ig gyengült a jegyzés. Ebben ismét a nemzetközi folyamatok játszottak szerepet.
Az Európai Központi Bank kapcsán erősödtek a kamatcsökkentési várakozások, már a következő ülésen lépést várnak a befektetők a gyengébb gazdasági kilátások nyomán.
Ez pedig nagyobb volatilitást eredményezett az euró-dollár keresztárfolyamában, ami negatívan érintette a forint megítélését, amellett, hogy növelte az esélyét a lazább hazai monetáris politikának – világított rá lapunknak Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető elemzője.
Péntek délelőtt sem tudott visszaerősödni a forint az euró ellenében, kora délután már 397 közelében, kéthetes mélyponton járt a jegyzés.
Molnár szerint a délutáni amerikai PCE-inflációs adatok hoztak némi megnyugvást a forint árfolyamában. Augusztusban a Fed által kiemelten figyelt inflációs mutató a várt 2,3 százalék helyett csak 2,2 százalékos bővülést mutatott, miközben a havi áremelkedés is a vártnál kisebb, 0,1 százalékos lett. A friss inflációs adat nyomán az euró erősödésnek indult a dollárral szemben, amely a forintot is kismértékben visszaerősítette péntek estig – a 397-es szint alá.
Döntött a jegybank, Orbán Viktor is megszólalt
A Magyar Nemzeti Bank keddi kamatdöntése nem okozott érdemi forintmozgást, a döntés és a jegybanki kommunikáció is a vártnak megfelelő volt. Orbán Viktor szerdán a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadást, amelyben a gazdasági semlegességről, illetve a kormány gazdasági terveiről beszélt.
Új információ volt a beszédben, hogy 3–6 százalékos gazdasági növekedést kell megcéloznia a hazai gazdaságnak, korábban a 3–5 százalékos tartományt jelölte meg
– emelte ki Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője.
Így mozoghat a forint a jövő héten
A szakértőkkel megvizsgáltuk, milyen piacbefolyásoló események érkeznek a jövő héten, amelyekre érdemes odafigyelni:
- Hétfőn az EKB elnöke mond beszédet az Európai Parlamentben. A legfrissebb, alacsony francia inflációs adat és a gyenge európai gazdasági mutatók nyomást helyeznek az EKB-ra a további kamatvágásokat illetően, amely az MNB mozgásterét is növelné, így áttételesen a piaci várakozásokon keresztül a forint árfolyamát is befolyásolhatja.
- Kedden teszik közzé a végleges, szeptemberi euróövezeti és német feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexeket (BMI), illetve az euroövezeti előzetes éves inflációs adatokat. A BMI-k terén kedvezőtlen adatokra kell felkészülnünk, ami a forintot is […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/09/29/euro-forint-dollar-bux-mnb-nemetorszag-orban-viktor-ngm/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!