Biztatóan rajtolt a január eleje óta elérhető munkáshitel: a kormányzati tájékoztatás szerint már az első hónap kétezernél több igénylést hozott, az átlagos hitelösszeg pedig jóval meghaladja a 3 millió forintot. Ennek nyomán egyáltalán nem tűnnek túlzónak a százmilliárdos nagyságrendű éves folyósításról szóló előzetes becslések: ehhez – nagyjából 3,5 millió forintos, átlagos hitelösszeget feltételezve – hozzávetőleg 30 ezer szerződést kellene kötniük a bankoknak egy év alatt.
Az egyik legvonzóbb támogatott konstrukció a piacon
„A munkáshitel viszonylag egyszerűen igényelhető és rendkívül vonzó kondíciókkal elérhető konstrukció, így borítékolható, hogy már az első hónapokban felfut a kereslet iránta” – nyilatkozta az Indexnek Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Hozzátette: a dolgozó, 26 év alatti, legfeljebb középfokú végzettségű fiatalok életkezdését támogatni hivatott konstrukció legnagyobb előnye a kamatmentesség és a viszonylag hosszú futamidő, ami azt eredményezi, hogy a maximális, négymillió forintos összeg igénylése esetén is csak nagyjából 35 ezer forintos törlesztőrészlettel kell számolniuk az érintetteknek. Ráadásul teljesen szabad felhasználású konstrukcióról van szó, ami ugyan támogatja a gyermekvállalást, de a családalapítás nem feltétele az állami kamattámogatás igénybevételének.
Sokan kombinálhatják más termékekkel
Gergely Péter szerint arra is számítani lehet, hogy
a munkáshitel mellé egyéb finanszírozási termékeket is igénybe vesznek majd a fiatalok.
- Ez egyrészt azért lehetséges, mert a munkáshitel törlesztése önmagában nem jelent akkora terhet, ami kizárná más kölcsön felvételét,
- másrészt azért, mert a nagyobb beruházási célok megvalósításánál – például lakás vásárlásánál – a négymilliós hitelösszeg szűk keresztmetszetnek bizonyulhat.
„Ilyen értelemben a munkáshitel pályafutása hasonló lehet a 2019 óta futó babaváró kölcsönéhez, amelynél szintén gyakori az egyéb finanszírozási termék – leginkább lakáshitel – igénylése is” – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Azt persze egyelőre nem lehet megjósolni, hogy az új támogatott konstrukciót milyen termékekkel kombinálják majd az érintettek, hiszen szólnak érvek a babaváró kölcsön, a támogatott lakáshitelek, de akár a személyi kölcsön mellett is. Gergely Péter szerint viszont a munkáshitel más kölcsönökkel való kombinációja elsősorban a már több éve dolgozó, viszonylag jó jövedelemmel rendelkező fiataloknál jöhet szóba, illetve azoknál, akik már ténylegesen családalapítást terveznek.
A vállalkozókkal szigorúbbak a bankok
Mivel a munkáshitelnél jól meghatározott – és viszonylag egyszerű – paraméterekkel rendelkező konstrukcióról van szó, nagy különbségek nincsenek az egyes banki ajánlatok között. Eltérés az elvárt jövedelemnél, a munkaviszony hosszánál és a választható legkisebb hitelösszegnél mutatkozik az egyes szolgáltatók között, illetve mutatkoznak kisebb eltérések az előírt minimális futamidőnél is. Jellemző emellett, hogy a vállalkozóként dolgozó igénylőknél szigorúbb jövedelmi feltételeket szabnak meg a pénzintézetek.
- A CIB Banknál alkalmazottként a jelenlegi minimálbér – nettó 193 400 forint – a jövedelmi elvárás, miközben az igénylőnek legalább 18 évesnek kell lennie. Vállalkozóként minimum 12 hónapos folyamatos tevékenységet szükséges igazolniuk – azonos tevékenységi körben – az igénylőknek, és ebben az esetben minimum 215 ezer forintos jövedelem szükséges.
- Az Erste Bank a közelmúltban csökkentett a minimális jövedelemre vonatkozó elváráson, így az alkalmazottaknál itt is legalább a minimálbér összegéhez közelítő – 193 ezer forintos – havi jövedelmet kell igazolni, a vállalkozóknál pedig havi nettó 211 ezer forint az alsó jövedelmi határ. Az Ersténél már félmillió forintos összegben is igényelhető a <a href="https://www.erstebank.hu/hu/ebh-nyito/hitelek-es-otthon/munkashitel" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!