2024. szeptember 8., vasárnapMa Mária napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
2024.09.08. Mária Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Nem kellettek a magyar gépek és szállítóeszközök, ettől zuhant be leginkább a júniusi külkereskedelmünk

Hirdetés

Nem kellettek a magyar gépek és szállítóeszközök, ettől zuhant be leginkább a júniusi külkereskedelmünk

Kiadta a Központi Statisztikai Hivatal a második, részletes becslését a külkereskedelem júniusi alakulásáról, és ez már szebb számokat tartalmaz az első becslésben közöltekhez képest. Elsőre ugyanis arról volt szó, hogy a hatodik hónapban éves összevetésben az export 10,4 az import 7,8 százalékkal csökkent, májushoz képest pedig az export 1,9, az import 1,3 százalékkal nőtt.

A felülvizsgált adatok szerint azonban a kivitel volumene éves összevetésben, 8,1, a behozatalé 5,2 százalékkal lett kisebb, májushoz képest pedig az export kiigazított volumene 2,4, az importé 4,7 százalékkal nőtt.

Az első becslés szerint júniusban 1,095 milliárd euró volt az aktívum, 472 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten, felülvizsgálat után ez 1,1 milliárd eurós termék-külkereskedelmi többletre módosult, az egyenleg pedig második nekifutásra már 411 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. 2024 júniusban a kivitel értéke 12,3 milliárd euró (4837 milliárd forint), a behozatalé 11,1 milliárd euró (4394 milliárd forint) volt.

Hirdetés

2024 júniusban az egy évvel korábbihoz képest:

  • Euróban kifejezve az export értéke 9,9, az importé 7,8%-kal csökkent.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 1,4%-kal mérséklődött, a behozatalé 1,3%-kal nőtt.
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 411 millió euróval romlott. (Az egyenleg 28 millió euróval nagyobb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 4,3, a behozatalban 3,5%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 0,8%-kal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 6,4, a dollárral szemben 7,2%-kal gyengült.
  • A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 15, behozatala 8,4%-kal kisebb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben és a behozatalban is jelentősen csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel tizedével, importvolumene közel ötödével maradt el a bázisidőszakitól. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene több mint tizedével csökkent, miközben importvolumene közel tizedével nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben és a behozatalban egyaránt mintegy ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 9,0, az importoldalon 3,9 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • A feldolgozott termékek exportvolumene 1,7, importvolumene 4,2%-kal kisebb lett. A kivitel csökkenését a szakmai, tudományos ellenőrző műszer, a behozatalét pedig az egyéb vegyi anyag és termék forgalomalakulása befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,5, az importban 1,6 százalékponttal felerősítette a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • Az energiahordozók exportvolumene 44, importvolumene 5,3%-kal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az export- és az importoldali növekedés egyaránt a villamos energia volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók forgalombővülése a kivitelben 1,0, a behozatalban 0,4 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom csökkenését.
  • Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 8,2%-kal nagyobb, a behozatalé 4,0%-kal kisebb lett. Az exportban bekövetkezett volumennövekedést a gabona és gabonakészítmény, az import csökkenését a zöldségféle és gyümölcs forgalomalakulása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,5 százalékponttal lassította, az importét 0,2 százalékponttal fokozta.
  • Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 10, az onnan érkező behozatalé 4,0%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 685 millió euróval romlott, 1,3 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 72%-át bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
  • Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,2, a behozatalé 8,3%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 274 millió euróval javult, 143 millió eurós passzívumot mutatott.

2024 január–júniusban a kivitel értéke 73,3 milliárd euró (28,6 ezer milliárd forint), a behozatalé 65,6 milliárd euró (25,6 ezer milliárd forint) volt.

2024 január–júniusban az egy évvel korábbihoz képest:

  • A kivitel volumene 2,2, a behozatalé 6,4%-kal csökkent.
  • A termék-külkereskedelmi mérleg 3,7 milliárd euróval javult, a többlet 7,8 milliárd eurót tett ki.
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 1,1, a behozatalban 2,6%-kal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 1,5%-kal javult. A forint az euróhoz és a dollárhoz képest egyaránt 2,3%-kal gyengült.

Forrás:
http://hvg.hu/gazdasag/20240902_Nem-kellettek-a-magyar-gepek-es-szallitoeszkozok-ettol-zuhant-be-leginkabb-a-juniusi-kulkereskedelmunk#rss

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Önmagán is túlmutató űrmisszió magyar szállal: az űrből visszajött magvakból telepítenének erdőket

Az Index írt először arról, hogy forradalmi előrelépés kapujában áll az űrkutatás, mindez pedig magyar …