Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pénteken találkozott Odile Renaud-Bassóval, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (European Bank for Reconstruction and Development, EBRD) elnökével. A felek az egyeztetésen a magyar gazdaság aktuális helyzete és az EBRD magyarországi befektetései mellett áttekintették a magyar EU-elnökség versenyképességi célkitűzéseit is.
A találkozásról kiadott minisztériumi közleményből azonban kiderült egy fontos részlet is. Eszerint az egyik legfontosabb eredmény a Budapest Airport tranzakciójában való aktív részvétel volt, ami szintén hozzájárult a bank magyarországi szerepének erősödéséhez. A miniszter szerint a kormány a reptér fejlesztésének finanszírozásában is hosszú távú, stratégiai partnerként tekint az EBRD-re. Szavai szerint a reptér egy olyan értékes eszköz, amely tovább erősítheti a magyar kormány és az EBRD konstruktív együttműködését.
Eddig a magyar kormány hallgatott a EBRD részvételéről a Budapest Airport nemzeti kézbe kerülésének finanszírozásában. Június 6-án írták alá a Budapest Airport Zrt. adásvételi szerződését, a magyar állam 80 százalékos tulajdonrészt szerzett (a francia Vinci pedig 20 százalékot), a vételár 3,1 milliárd euró volt, emellett a korábbi tulajdonosok által felvett 1,44 milliárd eurónyi hitelt is meghosszabbították. Az eddigi információk szerint a magyar állam a szükséges forrásokat egyharmad részben Eximbank-hitelből, kétharmad részben pedig állami vagyontárgyak eladogatásából fedezte.
A sort az Erste Bank Hungaryben lévő 15 százalékos részesedés tavaly októberi eladása nyitotta. A 2016. augusztusban szerzett tulajdonrész vételára 38,9 milliárd forint volt, míg a kiszállási ár 87,5 milliárd. November közepén szerződést írt alá az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., valamint a Vienna Insurance Group (VIG) biztosítócsoport a magyarországi VIG-társaságokban 2022 márciusa óta meglévő 45 százalékos állami tulajdonrészek 10 százalékra csökkentéséről. December közepén a Corvinus értékesítette a Yettel Magyarországban és a Yettel Real Estate Hungaryben lévő 25 százalékát, valamint a Cetin Hungary Zrt. 20 százalékát a cseh PPF-csoporthoz tartozó TMT Hungary Holdco B.V. holland holdingtársaságnak. A három dealből összesen több mint 700 millió eurós (mintegy 270 milliárd forint) bevétel folyt be.
A közleményben arról is szó esik, hogy a magyar kormány céljai több területen is összhangban állnak az EBRD stratégiai irányelveivel. Az NGM folyamatosan keresi a lehetőséget a bank és az ország közti kapcsolatok bővítésére, és bízik abban, hogy a bank a jövőben is partnerként vesz majd részt a zöld átállással és a digitalizációval kapcsolatos hazai fejlesztésekben.
Az EBRD 1991-ben kezdte meg működését, ma már 75 részvényessel rendelkezik, beleértve 73 országot, az Európai Uniót és az Európai Beruházási Bankot (EIB). Magyarország az alapítás óta tagja, a Kormányzótanácsban, mely az EBRD legfőbb döntéshozó szerve, jelenleg Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter képviseli hazánkat, míg Lóga Máté gazdaságstratégiáért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkár helyettes kormányzóként vesz részt a munkában.