“Fordulóponthoz érkezett a gazdaság, szeptemberben elértük a mélypontot”
-mondta Nagy Márton a Századvég Konjunktúrakutató Vidék konferenciáján. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: az utolsó negyedévben már 0,7 százalékos növekedést vár a kormány, ami jövőre tovább folytatódik. A hétfőn a Parlament elé beterjesztendő 2025-ös költségvetésben jövőre 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány az idei 0,7 százalék után.
A “békeköltségvetés” hétfői benyújtásáról, illetve arról, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter szerint mi is olyan békés benne, itt írtunk bővebben. Kapcsolódó, szintén friss és Varga Mihályhoz kapcsolódó fejlemény, hogy a költségvetés idei hiánya újabb horrorplafont fejelt át, már 3000 milliárd forint.
Az ételfutárokra rászálló, grafikont elnéző, majd Magyar Pétert lehazugozó Nagy elmondása szerint a kormány 21 pontos gazdaságpolitika akcióterve mintegy 4000 milliárd forintot mozgat meg a gazdaságban jövőre, ebből “több mint 2600 milliárd jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak,” és ez az összeg majd helyet talál a fogyasztás, a beruházás és a befektetések területén.
A miniszter aztán belerúgott Karácsony Gergely főpolgármesterbe, arról beszélt, hogy foglalkozni kell a lakhatás kérdésével mind Budapesten mind pedig vidéken, illetve Budapesten lakhatási válság van, amivel láthatólag a főpolgármester nem tud mit kezdeni, ezért a kormánynak kell cselekednie.
A tárcavezető a jövedelmek vásárlóerejének növelésével kapcsolatban kiemelte, legalább 4-5 százalékos reálbéremelés kell, miközben alacsonyan kell tartani az inflációt. Nagy azt mondta, hároméves bérmegállapodásra van szükség a munkáltatók és a munkavállalók között, amely pontosan kijelöli a bérek növekedésének ütemét.
Nagy még kiemelte, hogy a következő évben csaknem 1500 milliárd forint kamatfizetési kötelezettsége lesz a magyar államnak a lakossági állampapírok után. Ez az összeg pedig a nemzetgazdasági miniszter szerint vissza fog áramlani a gazdaságba. Nagy Márton szerint a Szép-kártya lakásfelújítási célra való felhasználásra való engedélyezése további 25 milliárd forintot fog visszaáramoltatni a gazdaságba. Nagy még azt is mondta, hogy 2025-ben a külső konjunktúra fokozatos javulása várható, és hogy a jármű- és akkumulátorgyártás havi szinten már növekedést mutatott.
(Magyar Nemzet/MTI)