Kedden kiderült, hogy a fogyasztói árak emelkedése a januári magas szint után februárban sem lassított. A lakosság leginkább az élelmiszerárakon keresztül érzi a bőrén az inflációt. A magyar gazdaság kriptonitja a fogyasztói árak mellett a gyenge ipari teljesítmény.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már szombaton, az Economx és az Index közös konferenciáján arról beszélt, hogy „akár 7 százalékig is felkúszhat az élelmiszer-infláció”. Ez pedig előrevetítette, hogy a teljes infláció sem tud csökkenni.
Az élelmiszerek ára 7,1 százalékkal nőtt
Januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5 százalékkal haladták meg a tavalyit. Egy hónap alatt átlagosan 1,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Az élelmiszerek ára az év első hónapjában éves szinten 6, havi szinten 1,9 százalékkal drágult. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétette a friss, februári adatokat. Ez alapján a fogyasztói árak átlagosan 5,6 százalékkal haladták meg 2025. februárban az egy évvel korábbiakat. Az élelmiszerek ára 7,1 százalékkal nőtt, ezen belül
- a liszté 44,3,
- az étolajé 27,5,
- a tojásé 24,7,
- a tejé 22,5,
- a vajé és a vajkrémé 19,2,
- a kávéé 16,1,
- a gyümölcs- és zöldségléé 14,5,
- a csokoládéé és a kakaóé 13,8,
- a tejtermékeké 10,9 százalékkal.
A havi viszonylatban februárban átlagosan 0,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak januárhoz képest. Itt az élelmiszerek átlagosan 1,2 százalékkal drágultak, ezen belül az étolaj 5,4, a kávé 5,2, a margarin 4,4, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 3,8, a kenyér 3,3, a párizsi és a kolbász 2,7, a csokoládé, kakaó 2,3, a vaj és a vajkrém 2,0, a baromfihús 1,9 százalékkal többe került.
szinte azonnal, Ahogy az adatok megérkeztek, Orbán Viktor miniszterelnök bejelentést tett: a kormány belenyúl harminc alapvető élelmiszer árába.
„A kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy kellett döntenünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemre. Március közepétől a harminc alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot” – közölte kedden Orbán Viktor miniszterelnök.
Orbán Viktor kedden a Facebook-oldalán kijelentette: „Az indokolatlan és túlzó áremelések megfékezése érdekében tárgyalásokat folytattunk az elmúlt napokban a kereskedelmi láncok képviselőivel.” A Nemzetgazdasági Minisztérium az adatokat úgy értékelte, hogy tovább harcolnak az indokolatlan áremelések ellen. Majd a bejelentést követően kiderült az a lista is, amely az árrésstopos élelmiszerekre vonatkozik:

Nagy Márton: A második szinten vagyunk
A kormány már korábban kommunikálta a háromelemes lépés tervezetét:
- önkéntes árcsökkentés,
- haszonkulcsok hatósági korlátozása,
- hatósági árak bevezetése.
„A gyengébbtől megyünk az erősebb felé, jelenleg a második szinten vagyunk” – mondta az Indexnek Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy háttérbeszélgetésen. A tárcavezető kiemelte, a korábbi egyeztetéseket követően számára világossá vált, hogy a hat […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!