„A gazdasági miniszternek az a dolga, hogy a lehető legnagyobb növekedést érje el az ország, a kormány a minél magasabb gazdasági növekedésért dolgozik. Eközben szeretnénk a költségvetési fegyelmet megőrizni és a költségvetés stabilitását biztosítani” – jelentette ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Joint Venture Szövetség (JVSZ) tisztújító közgyűlésén.
„Az első negyedéves gazdasági növekedés valóban gyengébb eredményeket hozott, de ez jórészt az exportunkat és az iparunkat károsan érintő gyenge külső keresletre vezethető vissza” – mondta a miniszter. A másik oldalon van egy erősebb fogyasztás, ami felfelé húzza a GDP-t.
Át kell állni a beruházás alapú növekedésre
„Ezért most fogyasztás által vezérelt gazdasági növekedés van, de ez hosszú távon nem fenntartható, erre nem lehet tartós gazdasági növekedést alapozni” – jelezte Nagy Márton. Ezért rövidtávon, a következő 1-1,5 évben fogyasztásra alapozott növekedésre kell alapozni, addig hosszú távon vissza kell térni a beruházás alapú gazdasági növekedésre.
A nemzetgazdasági miniszter szerint valójában a jelen pillanatban is mindkét elem megtalálható a mai gazdaságpolitikában: benne van, mind a rövidtávú fogyasztás-ösztönzés, mind a hosszútávú beruházásösztönzés.
Sok pénz fordulhat fogyasztásba
A fogyasztás tekintetében Nagy Márton a munkaerőpiaci stabilitást hozta fel: aki ma akar dolgozni, tud is, a munkavállalók száma csúcson, a munkanélküliség tartósan alacsony szinten van. A bérek szépen emelkednek, a biztosabb háttérrel pörög a hitelezés, amit az idei első negyedévben még a munkáshitel is megtámogat. A következő hónapokban beindul Európa legnagyobb adócsökkentési programja, egyre szélesebb lesz az a kör, akiknek nem kell majd szja-t fizetniük. Ősszel jön a nyugdíjak inflációs kompenzációja, jövőre érkezik újra a 13. havi nyugdíj és a fegyverpénz-kifizetés.
A megtakarított és az extra pénzek egy része egész bizonyosan a fogyasztásba fordul majd – nem tízmilliárdos, de százmilliárdos mértékben. A kiskereskedelmi forgalomban a miniszter szerint már most is érződik a növekedés – de a tavalyi márciusról áprilisra átkerült húsvét hatás miatt ez még nem látszik. Szavai szerint áprilisban mind a kiskereskedelem, mind a turizmus komoly növekedést fog felmutatni. Tehát a fogyasztásban jól állunk, de ezt Nagy Márton szerint meg kell védeni.
Ezért van célkeresztben az élelmiszer-infláció
Az inflációs harc legfontosabb szereplője a jegybank, hiszen az ő mandátumában szerepel ez – emlékeztetett a miniszter. De van, amiért a kormánynak is dolga van vele. A folyamatos reálbér-növekedést az első negyedévben az infláció átmeneti emelkedése csökkentette.
Márpedig Nagy Márton szerint
a fogyasztásnak van egy mumusa, az élelmiszer-infláció. Az emberek ezt érzik a leginkább, hiszen itt mindennap találkoznak a drágulással, ez jobban hat a kedélyállapukra.
Ezért fontos az élelmiszer-infláció letörése, 5 százalék alá kell azt csökkenteni és 3-4 százalék körüli mértékre csökkenteni az inflációt. Ezért volt szükség az élelmiszer árrés-stop bevezetésére és ezt követően ezért döntöttek a háztartási cikkek esetében hasonló intézkedés bevezetéséről. És ugyanez a cél vezette a kormányzatot, amikor tárgyalásokba kezdett egyes szektorokkal arról, hogy ne érvényesítsék a díjemeléseiket. A bankok, a biztosítók és a telekommunikációs cégek önkéntes vállalással több tízmilliárd forintról mondtak le.
Nem szórakozásról csináljuk ezt, nem akarjuk megkárosítani a cégeket,
hanem alapvetően azt akarjuk megértetni mindenkivel, hogy ha nincs inflációs elleni küzdelem, nincs inflációs stabilitás, a lakosság inflációs várakozásait nem hozzuk le, akkor abból nem lesz fogyasztás, és nem emelkedik majd a háztartási bizalom” – mondta Nagy Márton.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/05/15/fogyasztas-beruhazas-gdp-novekedes-ngm-nagy-marton/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!