Matolcsy György jegybankelnök és a kormány különböző szereplőinek adok-kapokja továbbra sem csitul, folyamatos a beszólogatás mindkét részről, miközben Orbán Viktorék már vágják a centit márciusig, amikor is lejár Matolcsy mandátuma. Ezután a miniszterelnök szerint „összehangolt gazdaságirányításra és programra van szükség”.
Előtte azért még Matolcsy rendesen beszólt a kormány gazdaságpolitikájára, amely szerinte 2021 óta útvesztésben van, miközben Kötcsén arról beszélt a kormányfő, hogy valóban új gazdaságpolitikára van szüksége az országnak. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója szerint Matolcsy ezeket nem szakmai, hanem személyes alapon mondja a jegybankelnök, akinek „régi időre visszanyúló személyes jellegű vitája áll fenn a magyar gazdaságirányításért felelős miniszterrel”.
Hétfőn az InfoRádió Aréna című műsorában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter volt az adás vendége, ahol ő is reagált a Matolcsy által megpendített témákra. Arról beszélt többek között, hogy
- az intézmények közötti összhang nagyon fontos, a minisztériumokban kiváló közgazdászok dolgoznak. A stílussal és az együttműködéssel van probléma, ahogy Matolcsy György kommunikál és cselekszik, azon változtatni kell. Nem tudunk együttműködni, változtatni kell, hiába szavaztam többször bizalmat, már régen leszámoltam ezzel a próbálkozással.
- Egyértelmű, hogy a 2019-es évtized nem fog megismételni, akkor „hátszélben vitorláztunk”, alacsony kamatlábakkal, alacsony energiaárakkal. Most háborúk vannak, blokkosodásra való törekvés és minden drága, kétévente válságok tűzdelik a világgazdaságot. A kérdés, hogy a következő évtizedre a régi recept alkalmas-e? Nem az. A semleges gazdaságpolitika a járható út, de nem fordulatra, hanem finomhangolásra, a pillérek (kkv, családok) megerősítésére van szükség.
- Az inflációt a jegybank engedte el, nem a kormány, az ő feladatuk az infláció kezelése. Az infláció 70–80 százaléka kínálat oldali, tehát a jegybanknak itt nem volt teendője. De nem ők „hozták le az inflációt”, hanem a kormány az energiaválság megoldásával, árstopokkal. „Mi oldottuk meg, a jegybanknak itt semmi keresnivalója” – mondta Nagy. „Az igazságot kellene kitenni az asztalra” – jelentette ki.
- Alapvetően a gazdaságpolitikának a célja a béke utáni újraindítás. Nem csak a gazdasági növekedés nagysága, a minősége számít igazán. Bevonó növekedés kell (a kis vállalatok és a családok bevonásával), az újraindításából minél többeknek részesednie kell.
- A járműipari és akkumulátoripari kérdéskör a zöld átállás része. Ezek a cégek munkahelyeket teremtettek és beruházást, új technológiát hoztak ide. Ez fontos és építkezni tudunk rá, segítjük a beszállítókat és a kutatás-fejlesztés is tud belőle ihletet szerezni. A zöld átállás túl van ideologizálva, ezért van megakadás, de ez alapvetően egy jó dolog.
- A békeköltségvetés attól „béke”, hogy a béke felé megyünk, Amerikában novemberben egy fordulat jöhet, Trump győzelme esetén – a miniszter szerint – beköszönthet a béke, Harris esetén viszi tovább azt, ami eddig is volt: a háborút. Bármi is lesz a vége, ki fog hatni a világra. A gazdasági növekedést – amennyiben tényleg béke lesz – 3–5 százalékos növekedésre fel kell hozni. „Tényleg a fiókban van az akcióterv”.
- A háborúban az óvatossági motívum erősebb, kevesebb a beruházás, a fogyasztás. Az unióra vetítve többszáz millió euró megy a háború finanszírozására, egy olyan országéra, „ami jelenleg nem működik”. Amint béke lesz, ez a pénz a zöld és a digitális átállásra mehetne és az unió versenyképessége visszakapaszkodhat. „Csak onnan lehet pénz szerezni, ha befejezzük a háborút, különben uniós szinten eladósodunk” – mondta.
- A jegybankok feladata az árstabilitás biztosítása. Ha az infláció […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!