Tavaly év végén és idén év elején a várakozásokat meghaladó mértékben élénkült a magyar gazdaság, ez alapján pedig az egész évre is a növekedési kilátások javulását várták a makrogazdasági elemzők. A háború kitörése és a megváltozott makrogazdasági környezet azonban mindent megváltoztatott: a döntően közvetett hatások negatív irányba terelik a hazai növekedési várakozásokat.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője a 2022-es évre 5,9 százalékos, 2023-ra pedig 4,2 százalékos GDP-növekedést jelez előre.
Meglátása szerint elsősorban az ellátási láncok zavarai és a nemzetközi piacokról begyűrűző árnyomás testesítik meg az említett indirekt hatásokat. Az évtizedes csúcsra emelkedett infláció az európai háztartások reáljövedelmét csökkentheti, ez pedig mérsékeli az áruk és a szolgáltatások iránti külső keresletet.
A munkanélküliségi ráta további csökkenését várja Magyarországon, miközben a hazai bérek tovább emelkedhetnek. Idén a kiugró februári adat után egész évre vetítve évi 15 százalékos bérnövekedésre számítanak, eközben 4 százalékkal csökken a szociális hozzájárulási adó, ennek következtében a vállalatok által fizetendő átlagos bérköltség körülbelül 11 százalékkal nőhet.
Az átlagosan 15 százalékos béremelés hatására a háztartások fogyasztása fogja a hazai gazdaságot hajtani. A foglalkoztatás abszolút plafonja pedig az életkor
– tette hozzá Suppan Gergely.
Fellendülőben a munkaerőpiac
Jelentősen emelkedhet a bérdinamika 2022-ben is, a várakozások alapján 14,9 százalékos bruttó átlagbér-növekedés várható, elsősorban annak köszönhetően, hogy közel 20 százalékkal nő a minimálbér és a garantált bérminimum, számos állami szektorban történt bérfejlesztés, valamint kifizetésre került a hivatásos állomány hathavi illetménye. A munkaerőpiac 2021 ismét feszessé vált, ez a trend 2022-ben tovább fokozódhat. Ennek köszönhetően pedig a minimálbér és a garantált bérminimum felett keresők esetében is magasabb bérdinamikára számítanak a Magyar Bankholding elemzői.
Úgy látjuk, hogy a foglalkoztatottak számának emelkedésével párhuzamosan a munkanélküliségi ráta is folyamatos mérséklődést mutathat, idén 3,3 százalékos érték várható. A kedvező munkaerőpiaci kondíciók mellett a kormányzati támogatások, többek között a családokat érintő szja-visszatérítés is megteremthetik a fogyasztás bővülésének alapjait.
– mondta Suppan Gergely.
Dinamikus ütemben nőttek a beruházások
A beruházások mértéke nemzetgazdasági szinten a 2021. évi 3,8 százalék után 2022-ben 4,3 százalékkal emelkedhet. Tehát összességében továbbra is dinamikus ütemben folytatódhatnak, mivel többek közt a BMW és az akkumulátor-gyártók is még csak most fognak beruházni. A kis- és középvállalatok számára pedig továbbra is elérhetők a kedvezményes hitelkonstrukciók, valamint a GINOP pályázatok is, a jelenlegi energiaárak mellett pedig az energiahatékonysági beruházások a Magyar Bankholding szerint még magasabb kamatok mellett is megtérülhetnek.
A lakossági beruházásokat pedig az 5 százalékos, új lakásokra vonatkozó áfakedvezmény visszavezetése mellett számos családtámogatási, valamint az adminisztratív és egyéb költségeket csökkentő program, illetve a lakásfelújítási támogatások is élénkítik. Az emelkedő kamatok, valamint az építési költségek meredek emelkedése azonban középtávon fékezheti a lakossági beruházásokat.
A fogyasztás ad új lendületet
Nagyon erőteljes növekedési fázisban van még a magyar gazdaság, nem nagyon tud öt százalék alatt lenni a bővülés. Nem látunk trendtörést ebből a növekedésből. Sokkal jobban alakulnak egyes területek, mint amire számítottunk
– fogalmazott Suppan Gergely.
Az idei év első két hónapjában a magyar gazdaság már 2,07 százalék GDP-többletet tudott felmutatni. Ez az oka, hogy akármilyen számokat is tesznek közzé márciusi adatként, akkor is borítékolható, hogy az éves GDP-növekedés az első negyedévben 7 százalék felett alakulhatott.
Az építőipar és az infokommunikáció adta a legtöbbet a GDP-növekedéshez
Az ipar és az építőipar az év első két hónapjában nagyot növekedett, a vendéglátás pedig várhatóan ezután fog nagyot bővülni. Önmagában az, hogyha az eddig a pandémia által elmaradt fesztiválokat idén már megrendezhetik, a vendégéjszakák számát százezerrel növelheti, viszont az orosz-ukrán konfliktus további eszkalálódása nagyon rosszul jönne a turizmus számára. Részben magához térhet a turizmus is, bár a kínaiak még nem jöhetnek, ahogy távol-keleti látogató más országból sem sok várható.
A nettó export hozzájárulása a növekedéshez 2021-ben negatív volt, ez még 2022 első félévében is így lehet, viszont az idei második negyedévben már a kivitel is felfelé húzhatja az ipari növekedést. Az áruforgalmi egyenlegek romlanak.
A Magyar Bankholding az építőipar miatt nem húzta le annyira a GDP-növekedési előrejelzéseket.
Az építőipart nálunk most minden hajtja!
– mondta Suppan Gergely, aki szerint később még visszafoghatja a szektort az alapanyagok árának drasztikus emelkedése, sőt a kamatemelések is. Bár az új szerződésállomány volumene februárban az egy évvel korábbi időszakhoz képest még 96 százalékkal emelkedett, de ebben a vásárlások előrehozása is szerepet játszhatott.
Az infokommunikációs ágazat is nagyot megy, tavaly óriási volt náluk a létszámbővülés is. A pénzügy, biztosítás, valamint a logisztikai ágazatok szintén bőven túl vannak már a válságos időszakon, azonban voltak olyanok is, melyek még nem másztak ki a gödörből.
Nagyon fontos megjegyezni, hogy nagyon jelentős működőtőke-beáramlás (FDI) van Magyarországra, gyárak épülnek, irodaberuházások zajlanak, valamint raktár- és logisztikai építkezések vannak folyamatban. 2000 milliárd forintnyi FDI érkezett 2021-ben, kicsit korábban pedig a lakástámogatások dobták meg a beruházási számokat.
A háború kitörése után a fogyasztói bizalom az infláció hatására meredeken esett, viszont az üzleti szférában pániknak nyoma sincsen, hiszen az üzleti bizalom értéke gyakorlatilag semmit nem változott.
Korábban a magyar ipar jellemzően együtt mozgott a némettel, de 2018-ban valami megváltozott: a német ipar azóta szenved, miközben a magyar növekedni tud, jobban elváltak egymástól.
Érdemes tudni, hogy a magyar és a lengyel GDP már a járvány előtti szintek felett vannak, miközben a szlovákok és a csehek még mindig nem érték el a 2020 eleji értéket. Suppan Gergely még ennél is jobb hírrel tudott szolgálni: szerinte Magyarország GDP-növekedése 2022-ben is az élmezőnyben maradhat. Az Európai Unió tagállamai közül Szlovénia, Írország, Málta, Horvátország, Észtország, Görögország, Lengyelország lehet előttünk, azaz heten, míg mögöttünk 19-en, közvetlenül utánunk Olaszország, Hollandia, Ciprus, míg a sor végén az […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!