2026. május 14., csütörtökMa Bonifác napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 357,00 Ft | USD: 305,00 Ft | CHF: 390,00 Ft
2026.05.14. Bonifác Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 357,00 Ft | USD: 305,00 Ft | CHF: 390,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Mostantól az Orbán-kormány dönthetné el, meddig lehet közmunkát végezni és mennyiért

Mostantól az Orbán-kormány dönthetné el, meddig lehet közmunkát végezni és mennyiért

Egy salátatörvényben módosítaná a parlament a közmunka szabályait. Az atv.hu cikke szerint Semjén zsolt nyújtotta be a parlamentnek „A belügyi feladatellátás hatékonyságát támogató és a kapcsolati erőszak elleni küzdelmet erősítő törvények módosításáról” szóló javaslatot, ez rendelkezik egyebek mellett a közfoglalkoztatásról és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok módosításáról is.

Az előterjesztés felhatalmazná a kormány, hogy rendeletben állapítsa meg “a közfoglalkoztatási támogatások részletes szabályait, a közfoglalkoztatási bér és a közfoglalkoztatási garantált bér mértékét, valamint a közhasznú kölcsönzés feltételeit, illetve a közfoglalkoztatási jogviszony maximális időtartamát”.

Jelenleg a közmunkában töltött idő meghaladhatja az öt évet, de a plafont tíz évnél húzták meg. Ehelyett – ha a javaslatot megszavazzák – a kormány rendeletben határozhatná meg az időtartamot is.

Mindezt azzal indokolják, hogy a munkaerőpiacon kifejezetten hátrányos helyzetben lévő aktív korúak előtt nyitva tartsák a közfoglalkoztatásból nyerhető jövedelem megszerzésének lehetőségét a közfoglalkoztatási jogviszonyban tölthető idő hosszának megállapításával.

Mindez azért is érdekes fejlemény, mert az eredeti koncepció szerint a közmunka a munkaerőpiacra való felkészítést szolgálta volna, nem pedig azt, hogy valaki akár több mint egy évtizedig benne ragadjon a közfoglalkoztatotti létben.

Évekig torz szegénységi adatokat közölhetett a KSH

A jövedelmi szegénységre vonatkozó ábrákon hatalmas kiugrás jelent meg pont a szegénységi küszöb fölötti sávban 2017 után. Ez nem lehetett természetes sem az ezt kimutató kutatók, sem a KSH korábbi elnökhelyettese szerint. Tudományos elemzés vitatja a KSH szegénységi adatainak hitelességét.

Forrás:
http://hvg.hu/gazdasag/20250420_Kozmunka-meghosszabbitasa-kozfoglalkoztatas-salatatorveny#rss

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Saját részvényeit vásárolja vissza a Magyar Telekom

Május 14-től részvény-visszavásárlási tranzakciókat tervez végrejhajtani a Budapesti értéktőzsdén a vállalat. Legfeljebb ötven milliárd forint …