A Molnak jelenleg nincs valódi alternatívája arra nézve, hogy felhagyjon az orosz kőolaj beszerzésével – és ebben az Európai Unió sem partner. „Ha az EU azt akarja, hogy Magyarország és Szlovákia függetlenítse magát az orosz kőolajtól, akkor materiális, pénzügyi és politikai támogatásra, valamint új stratégiai ellátási és szállítói partnerekre lenne szükségünk, amelyek jelenleg nincsenek” – mondta az Indexnek Bacsa György.
Szükségesek az uniós források
A Mol-csoport stratégiai vezetőjét a Politicónak adott interjúja kapcsán kerestük meg, amelyben kiemelte, a magyarországi és szlovákiai finomítók terveik szerint nagyjából „2026 végére készen állnak majd arra, hogy technikailag többfajta kőolajat tudjanak korlátozás nélkül bedolgozni, de fenntartjuk magunknak a lehetőséget arra, hogy mi döntsük el, mit használjunk”.
Nagyjából 500 millió dollárt kell elkölteni azokra a technológiai fejlesztésekre, amelyek lehetővé teszik, hogy akár 100 százalékban alternatív kőolajat dolgozzanak fel az eredetileg orosz kőolaj finomítására tervezett magyar és szlovák létesítményekben. Ez az összeg pedig ahhoz a 170 millió dollárhoz adódik hozzá, amelyet a Mol már jóval a háború kitörése előtt a déli ellátási útvonal megerősítésére jelzett.
A vállalat már többször felhívta a figyelmet arra, hogy a zöldenergia-átmenethez kapcsolódó kiadások mellett komoly pénzügyi terhet jelent a finomítói átállás, hiszen soha meg nem térülő beruházásokról van szó, ráadásul ezt a terhet a Mol egyedül viseli, piaci cégként. Bacsa szerint az Európai Uniónak pénzügyileg és politikailag is segítenie kellene, de a Mol eddig semmilyen közösségi forrást vagy szabályozási támogatást nem kapott, sőt.
„A finomítás nem jogosult semmilyen támogatásra az EU-tól, még akkor sem, ha a beszerzésről való leválásról van szó, és akkor sem, ha az ellátásbiztonságról. Tehát a saját tempónkban és a saját lehetőségeinkhez mérten csináljuk” – összegezte az ügyvezető igazgató.
Nem akarnak mindent egy lapra feltenni
Bacsa György az interjú kapcsán lapunknak elmondta: „Úgy véljük, hogy bár a finomítóink készen állnak majd arra, hogy akár 100 százalékban alternatív nyersolajokat dolgozzanak fel, a logisztika és a kereskedelem egyelőre nem teszi ezt lehetővé. És nem is értünk egyet azzal, hogy parancsszóra hozzunk meg üzleti döntéseket, hiszen más európai cégek is a racionalitás mentén vásárolnak akár orosz eredetű energiát is.” A Mol többször is hangsúlyozta: ellátásbiztonsági […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!