Kötelező lesz környezeti hatásvizsgálatot lefolytatni az akkumulátorgyáraknál – írja az Eneregiaügyi Minisztérium közleménye.
A vonatkozó jogszabály módosításának hatályba lépésével az újonnan létesülő, valamennyi típusú akkumulátor és részegységei gyártását, valamint az akkumulátorhulladék kezelését végző üzemek esetében kötelező lesz a környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása.
A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló kormányrendelet ma megjelent módosítása alapján az új eljárások során egységesen valamennyi akkumulátortípus és részegységei (katód, anód, elektrolit, szeparátor fólia) gyártása, valamint hulladékainak előkezelése, hasznosítása környezeti hatásvizsgálatköteles tevékenységnek minősül.
A rendelet módosításáról egyébként már júliusban is szó volt.
A korábbi szabályozás szerint az akkumulátorgyártás előzetes vizsgálatköteles tevékenységnek számított, azaz a környezetvédelmi hatóság az előzetes vizsgálati eljárás során hozott döntést arról, hogy a tervezett beruházásból származhatnak-e olyan jelentős környezeti hatások, amelyek miatt környezeti hatásvizsgálati eljárást kell lefolytatni.
Az utóbbi időben számos esetben került sor környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatására. Ahogy a hvg.hu is megírta, az egyik legkirívóbb eset a gödi Samsung-gyáré volt. Az eljárás során megállapították, hogy ha a kormányhivatal valóban betartatná a gödi Samsung környezethasználati engedélyének felfüggesztéséről szóló bírósági végzést, akkor a gyár kapacitása legfeljebb 1,38 százalékán működhetne, azaz 72 gyártósorból 71-et le kellene állítania.