A Fitch Ratings bár változatlanul BBB szinten hagyta Magyarország adósbesorolását stabil kilátással, meglehetősen negatív a növekedési kilátásokra tett jóslatában: a tavaly decemberi 2,5 százalékos GDP-növekedési várakozást 0,7 százalékra húzta vissza.
Ez a növekedési előrejelzés pesszimistább az elemzők többségének 1 százalék körüli várakozásainál is. A hitelminősítő a rontást részben a kereskedelmi bizonytalanságokkal és a vártnál gyengébb első negyedéves GDP-adatokkal magyarázza.
A Fitch szakértői szerint a beruházások idén is visszaesnek, miközben minimális lesz a költségvetési és monetáris élénkítés tere. A magyar gazdaság különösen kitett az amerikai vámok emelkedésének, mivel a GDP 3,2 százalékának megfelelő terméket exportál amerikai fogyasztásra, elsősorban a feldolgozóiparban, az autóiparban és a gyógyszergyártásban.
Fitch-előrejelzés: 2026-ban 3 százalék feletti növekedés jöhet
A hitelminősítő kockázatot lát az uniós források felszabadítása terén is, úgy látják, hogy ebben 2026 közepéig a kormány nem ér el érdemi előrelépést. Így a 2017–2022-es időszak 1,8 százaléka után 2025–2026-ban csak a GDP 0,3 százaléka érkezhet be uniós forrásokból.
A 2025-ös évre szerény növekedést várnak, viszont 2026 a markáns fellendülés éve lehet:
A Fitch 2026-ban 3,1 százalékos gazdasági növekedést vár.
Ezt elsősorban arra alapozzák, hogy a fogyasztás magára találhat részben az adócsökkentések miatt. A beruházások is lassan magukhoz térhetnek, ami javíthatja a gazdasági teljesítményt. A kormány árrésstopokat vezetett be, és önkéntes árbefagyasztásról állapodott meg egyes szolgáltatókkal, amelyek „legalább 2026 második negyedévének elejéig érvényben maradnak” a Fitch várakozásai szerint.
Magyarország versenyképes célpontja a külföldi tőkeberuházásoknak, különösen az autóiparban és az akkumulátorgyártásban
– emelték ki. Ugyanakkor magas az adósságrátánk a hasonló besorolású országokhoz képest, és kockázatot jelent a gazdaság nyitottsága, ami külső sokkoknak teszi ki az országot.
Magas infláció korlátozza a jegybanki mozgásteret
A hitelminősítő szerint a 2025–2026-os időszakban átlagosan 4,6 százalék lehet a magyarországi infláció, ami meghaladja a hasonló besorolású országok 2,9 százalékos mediánját.
Az árdinamika és a forint sérülékenysége miatt az MNB-nek korlátozott a tere a monetáris lazításra.
A Fitch szerint 2025 végére a jelenlegi 6,5 százalékról 6,25 százalékra csökkenhet az alapkamat, majd 2026 végére 5,5 százalékra jöhet le. A költségvetés 2025-ben a GDP 0,5 százalékának megfelelő elsődleges hiányt mutathat, majd ez 2026-ban 0,3 százalék lehet. „Ez alapján a költségvetési hiány 4,6 százalék lehet idén a kormány 4,1 százalékos céljával szemben, majd jövőre 4,1 százalékra csökkenhet” – következtetett a Portfolio.
A magyar osztályzatot továbbra is támogatják az erős strukturális mutatók a BBB besorolású országok átlagához képest, többek között az egy főre eső GDP szintje, ami jóval meghaladja a mediánt.
Kormány: stabil alapokon áll a magyar gazdaság
A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a magyar gazdaság biztos alapokon áll, amit a legfrissebb adatok is tükröznek: a foglalkoztatottság […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!