Az elemzés rávilágít, hogy a fiatalok helyzetére még inkább hatással vannak a gazdasági válságok, mint a 2008-at követő recesszió, vagy a koronavírus-járvány. A munkanélküliség aránya ilyenkor körükben jobban megemelkedik, és az általánosnál lassabban tér vissza a korábbi szintre. Alacsonyabb jövedelemmel, vagyonnal rendelkeznek, a szezonális munka a nem hivatalos foglalkoztatás jellemzőbb náluk.
Az elmúlt évtizedben tapasztalt tartós ingatlanár és albérletidíj emelkedés miatt egyre nehezebben találnak megfizethető lakást. Mindezeken felül a lakás fenntartása, a megélhetés biztosítása is kihívást jelenthetett 2022-2023 folyamán a gyorsuló infláció miatt – mutatott rá Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány friss elemzésében.
Az önállósodás gátját képező társadalmi szempontok között említették, hogy Európában is eltérő normák figyelhetők meg, míg délen a család és a családi kötelékeknek tulajdonítanak nagyobb jelentőséget, nyugaton az önmegvalósítást, függetlenséget a személyesen elért eredményeket nagyobbra értékelik. Ugyanakkor a szülőkkel szorosabb kapcsolatot felmutató régiókra jellemzőbb, hogy a fiatalok nehezebben találnak munkát. Az Eurostat 2023-as adatai szerint a férfiak átlagosan később hagyják el a családi házat, mint a nők: a férfiak 27,2 évesen, a nők 25,4 évesen költöznek külön.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/08/09/mamahotel-europa-munka-onallosodas-alberlet/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!