Egyre több szó esik az utóbbi időszakban az európai uniós támogatásokról. Nem véletlenül, a 2014–2020-as ciklus záróakkordjaival párhuzamosan, túl a 2021–2027-es időszak nyitányán, egyre több fejlesztési pénz válik elérhetővé a reálgazdaságnak, így a hazai kis- és középvállalkozások számára is. Ahogy arról az Index már beszámolt, Magyarország lényegében elkerülte a forrásvesztést, miután a 2014–2020-as lehívási mutatója 98 százalékon áll, de a jó kezdést jelzi, hogy a 2021–2027-es is 8 százalékos részeredménnyel kecsegtet. Viszonyításképp – és egyben megnyugtatásul –: mindkét vonatkozásban az európai közösség előtt jár hazánk, miután az uniós átlag 93, illetve 5 százalék.
A beruházni, fejleszteni vágyó cégvezetők azonban önmagában nem mennek túl sokra egy-egy makrogazdasági mutatóval, még ha az biztató is. A fejlesztéspolitikai aktualitások annál inkább támpontot adhatnak, hogy várhatóan mikor, mire és hogyan lehet pályázni. A konkrétumokról és a részletekről fejlesztéspolitikai szakértőt kérdeztünk.
Van pénz innovációra
„Az ügyfélkörünkből érkező visszajelzések alapján úgy látjuk, a piaci szereplőket leginkább az előreláthatólag ősszel benyújtható „Kkv-k innovációs képességének támogatása” című, GINOP Plusz 2.1.3-24 kódszámú pályázat érdekli – kezdte az Indexnek Tóth Ádám Ferenc, a European Conformity Check (ECC) Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet ügyvezetője.
A pályázat indokoltságát az alábbi innovációs tevékenységek kell hogy biztosítsák:
- termelési és/vagy gyártásifolyamat-innováció,
- marketing- és/vagy értékesítési innováció,
- logisztikai innováció, illetve
- szervezeti innováció.
„A pályázat sajátossága, hogy – a tervezet értelmében – számos korábbi felhívással ellentétben ez a lehetőség Budapesten is elérhető: akár 70 százalékos támogatási intenzitás mellett legfeljebb 50 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosít gépbeszerzés-túlsúlyos fejlesztésekre is” – emelte ki lapunknak a kézzelfogható előnyöket az ECC ügyvezetője.
Fontos tudni, hogy a pályázat benyújtását megelőzően a támogatást igénylőknek a projekt sikeres megvalósítását segítő innovációs tréninget kell igénybe venniük, valamint szakértő segítségével bemutatniuk a vállalkozásban már alkalmazott üzleti folyamatokat, továbbá részletes leírást is szükséges adni a projekt keretében tervezett új vagy továbbfejlesztett üzleti folyamat(ok) bevezetéséről, ami jelentősen különbözik a korábbiaktól, már meglévőktől. A szakember hangsúlyozta:
- a maximális támogatás igénybevételéhez legalább 3 fő foglalkoztatott,
- 140 millió forint árbevétel
- és 50 millió forint saját tőke kell.
Munkakörülmények, képzés, nullás hitel
Ugyancsak népszerű a „Munkakörülmények fejlesztése” című, GINOP Plusz-3.2.5-24 kódszámú pályázat, amelynek célja a munkával összefüggő balesetek és megbetegedések, valamint a munkaképtelenség bekövetkezésének megelőzése, <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/08/08/unios-forrasok-palyazat-tamogatas-beruhazas-ginop-plusz/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!