2025. március 20., csütörtökMa Klaudia napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
2025.03.20. Klaudia Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Meloni személyesen győzné meg Trumpot, hogy az USA sem járna jól a vámháborúval

Hirdetés

Meloni személyesen győzné meg Trumpot, hogy az USA sem járna jól a vámháborúval

Giorgia Meloni, olasz kormányfő arról beszélt hétfőn este a Rai1 csatornán, hogy igyekszik rábeszélni Donald Trumpot, „eszkaláció helyett pozitív megoldást” keressenek az USA és EU közötti kereskedelem ügyében.

Trump a múlt héten, második ciklusa első kabinetülésén jelentette be, hogy 25%-os vámot készülnek kivetni az EU-ból importált termékekre. Szerinte ugyanis az egész EU azért jött létre, hogy „kiszúrjanak” az Államokkal, és már 300 milliárd dollárt profitált abból, hogy nagyobb értékben ad el árukat az óceán túlpartjára, mint vásárol.

Meloni kifejezetten jó kapcsolatot ápol Trumppal, aki még a múlt héten is „erős vezetőnek” és „fantasztikus nőnek” nevezte őt. Ez azonban még nem jelent semmire biztosítékot, ahogyan keddi cikkünkben is írtuk, a két politikus közötti jó kapcsolat azonban nagyrészt az identitáspolitikai egyetértésen alapul, miközben geopolitikai elképzeléseik lényegében ellentétesnek tűnnek.

Hirdetés

Trump beígért EU-ellenes vámja és Oroszország-politikája is alapvetően sérti az Unió érdekeit: gazdasági stabilitását és biztonságát egyidejűleg fenyegeti. Meloni pedig pontosan tudja, hogy Olaszország csak Európával együtt lehet maga is sikeres. Ukrajna kapcsán így fogalmazta meg álláspontját: „Olaszországgal vagyok, Európában és a Nyugatért”. Meloni vasárnap személyesen vett részt azon a londoni találkozón, amelyen az Ukrajnát továbbra is támogatni hajlandó államok koalíciója gyűlt össze, hogy a Putyinhoz közeledni és Ukrajna támogatását feladni készülő amerikai politikára reagáljanak.

A különbségek a két vezető politikai karakterében is látványosak. Trump szokatlanul konfrontatív stílusával szemben Meloni kimondottan erős a klasszikus diplomatikus lavírozásban és a kompromisszumok megkeresésében. Miközben kormányában koalíciós partner a Putyin-barát Matteo Salvini, határozottan tartja Ukrajna melletti elköteleződését. Hasonlóan az európai politikában is képes arra, hogy pártja EP frakcióján kívüli politikusokkal is jó kapcsolatot tartson fent. Meloni a botrányba fulladt Trump-Zelenszkij találkozóról is kerülte az elvágólagos oldalválasztást, diplomatikusan csak azzal kommentálta, hogy „ezek nem olyan viták, amelyeket általában a kamerák előtt szoktak lefolytatni. Ez nem segített.”

A mostani, európai vezetőket aggasztó helyzetben is az együttműködés pragmatikus lehetőségét keresi, amiben nyilvánvalóan fel kívánja használni kivételesen jó kapcsolatát az amerikai elnökkel. A hazai nyilvánosságban egyértelműen az új amerikai vámpolitika ellenében foglal állást, emlékeztetve, hogy az olasz gazdaságot mennyire megviselné az exportlehetőségek romlása. Közben azt is kifejezi, hogy szerinte a Washingtonban nehezményezett kereskedelmi többlet kérdése „pozitív módon” megoldható. Az amerikai vámra viszont várhatóan az EU is vámmal válaszolna, és ez a vámháború az USA számára is hátrányos lenne. Erről készül tovább tárgyalni Trump elnökkel, akivel részben már beszélt is a kérdésről – mondta a hétfői műsorban.

Az olasz diplomácia folyamatosan dolgozik azon, hogy a Fehér Háztól időpontot kapjanak a Meloni-féle „misszióra”. Eddig állítólag legalább öt megkeresés maradt eredménytelen, de az olaszok remélik, hogy március végéig sor kerülhet a személyes találkozóra, amelyen Meloni a kitüntetett politikai jóviszonyt megpróbálhatná latba vetni. (Meloni január elején már ellátogatott az akkor még hivatalbalépés előtt álló Trump floridai birtokára és a beiktatási ceremóniára is meghívást kapott, illetve szombaton telefonos megbeszélést is folytattak.)

Egy ilyen tárgyaláson Ukrajna kérdése is biztosan felmerülne. Meloni e téren kritikus a katonák küldésére is hajlandónak mutatkozó francia-brit irányzattal szemben, és nem küldene olasz katonákat Ukrajnába. Ugyanakkor kijelenti, hogy „a központi kérdés az, hogyan lehet olyan békét építeni, amely olyan biztonsági garanciákat nyújt Ukrajna számára, hogy a háború ne térhessen vissza. Erre mindenkinek szüksége van: Kijevnek, az európai országoknak és Trumpnak, aki erős vezető, és aki nyilvánvalóan nem engedheti meg magának, hogy aláírjon egy olyan megállapodást, amelyet holnap valaki megszeghet”.

Forrás:
http://hvg.hu/gazdasag/20250304_Meloni-szemelyesen-gyozne-meg-Trumpot-hogy-az-USA-sem-jarna-jol-a-vamokkal#rss

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A vártnál lassabb növekedés és a hitelminősítők miatt is aggódhatunk – ezt várja az Erste erre az évre

A jegybank célsávjába – vagyis 4 százalék alá – valószínűleg legkorábban 2026 elsején kerülhet vissza …