„A Tax Foundation, egy nemzetek feletti független adópolitikai kutatószervezet, amely 1937 óta végzi tevékenységét, központja Washingtonban van” – mondta az Indexnek Magyar Csaba, a Crystal Worldwide Zrt. vezérigazgatója és egyben okleveles adószakértő.
A szervezet elsődleges célja, hogy azonosítsa az adópolitikai trendeket, valamint átfogó, egységes vizsgálat alá helyezze az országok adórendszerét. Minden évben elkészítik az úgynevezett Nemzetközi Adóversenyképességi Mutatót (International Tax Competitiveness Index), amely versenybe állítja a résztvevő országok adórendszereit.
A Nemzetközi Adóversenyképességi Mutató két fő szempont alapján közelíti meg az országok adójogszabályait:
- Az egyik aspektus a versenyképesség, ami részben az adókulcsokat jelenti, de figyelembe veszik az adórendszerek szerkezetét is. A nemzetközi tőke a befektetés előtt mindig figyelembe veszi, hogy mekkora az adóteher az adott országban, mert nem mindegy, hogy a tevékenységüknek mekkora lesz az adóterhelése. A magas társasági adókulcsok a Tax Foundation kutatása szerint a legkárosabbak a gazdasági növekedésre, míg a személyi jövedelemadó és a fogyasztási adók nem befolyásolják annyira.
- A másik szempont pedig a függetlenség, ami itt azt jelenti, hogy az adók mennyire befolyásolják az adózókat a fogyasztás vagy a megtakarítás irányába. Illetve nincs-e olyan üzleti csoport, amit kifejezetten előnyben részesít.
Ahogy azt korábban már írtuk, a versenyt Észtország nyerte. A résztvevő államoknál megvizsgálták a társasági adót, a személyi jövedelemadót, a fogyasztási adókat, a vagyonadókat és nemzetközi adószabályokat, vagyis a külföldön szerzett jövedelmek adóztatását. Észtország mindegyik szempontból kiváló pontszámokat szerzett: 20 százalék a társasági adó mértéke, viszont ezt csak akkor kell alkalmazni, ha felosztják a nyereséget, vagyis osztalékot fizetnek.
Hazánkhoz képest emiatt még nem érdemelne jobb helyezést Észtország, hiszen Magyarországon ugyanígy működik a KIVA, sőt még kedvezőbb is, ugyanis az eredmény felosztása után nálunk csak 10 százalék adó merül fel a vállalkozás szintjén. Tehát a Magyar KIVA még kedvezőbb is, azonban Észtországban korlátozás nélkül bárki választhatja ezt az adózást
– mondta Magyar Csaba az Indexnek, majd kifejtette, Észtországban egységesen 20 százalék a személyi jövedelemadó mértéke, amely nem terjed ki az osztalékra. Vannak náluk is ingatlanadók, azonban ezek csak a telek értékére vonatkoznak, továbbá mentesítenek számos külföldön szerzett jövedelmet bizonyos feltételekkel.
Magyarország élmezőnyben, Franciaország sereghajtó
Magyarország előkelő helyen végzett, ugyanis összesítésben a hetedikek lettünk. Ez mindenképpen figyelemre méltó, ugyanis tavaly csak a 11. helyezést sikerült elérni, bár egy évvel korábban már voltunk a 7. helyen. Magyar Csaba szerint érdemes kiemelni, hogy a társasági adó területén a 4. helyet, a személyi jövedelemadóban a 5. helyet, míg nemzetközi adózás területén a 3. helyet sikerült megcsípni.
Az adószakértő úgy látja, „ez főként azért van, mert hazánk az adóegyezményeiben számos külföldi jövedelmet mentesít itthon az adózás alól. Magyarország TOP 10-es helyezését leginkább az ÁFA mértéke rontja le, itt harminchatodikak vagyunk, ezen felül az ingatlanvásárlás esetén a forgalmi érték utáni vagyonszerzési illetéket sem értékelte nagyra a zsűri.”
Alacsonyabb ÁFA kulccsal bőven benne lennénk a TOP 3-ban, de még így is megelőzzük a régióban Csehországot, Szlovákiát LENGYELORSZÁGOT, valamint AUSZTRIÁT ÉS ROMÁNIÁT.
Európából többen is az utolsó tíz közé kerültek: Egyesült Királyság, Lengyelország, Írország, Portugália, Franciaország és Olaszország lettek a sereghajtók.
„Papírunk van róla: a világ egyik legversenyképesebb adórendszere a magyar” – így már Varga Mihály pénzügyminiszter összegezte az eredményeket a napokban. A tárcavezető felhívta a figyelmet, a nemzetközi adózási környezetben a harmadik, a társasági adókulcsban a negyedik, a magánszemélyek adózása terén pedig az ötödik helyre sorolták Magyarországot. Ezzel olyan országokat előztünk meg, mint Svédország (12.), Németország (16.), Kanada (17.), az Egyesült Államok (18.) és Korea (24.).
A kormány adópolitikája az adócsökkentésre, a családok és a vállalkozások támogatására, az egyszerűsítésre és a gazdaságfehérítésre épül. Ennek a gazdaságfilozófiának eredményeként az elmúlt évtized munkájával a világ egyik legversenyképesebb adórendszerét hoztuk létre
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/10/27/ado-adocsokkentes-varga-mihaly-kormany-verseny/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!