Márciusban 503,4 millió euróra (közel kétszázmilliárd forint) hízott a hiány a külkereskedelemben a januári 117 millió euró (közel 45 milliárd forint) deficitet követően. Az ipari termelésnek és az ipari árak növekedésének köszönhetően 8,7 százalékkal nőtt az export euróértéke, ugyanakkor az erőteljes belső kereslet, a kiugróan dráguló nyersanyagok és az emelkedő energiaárak miatt 22,6 százalékkal nőtt az import euróértéke. Az egyenleg 3,446 milliárd euróval (jelenlegi árfolyamon 1320,5 milliárd forinttal) romlott a tavaly január–márciusi adathoz képest.
A külkereskedelmi egyenleg 1354 millió euróval romlott az egy évvel ezelőtti, 851 millió euró többlethez képest.
Az áruforgalmi egyenleg összességében érdemben ronthatta az első negyedéves GDP-t, amit csak részben ellensúlyozhatott a szolgáltatási egyenleg javulása, azonban a belső kereslet kifejezetten erős lehetett – derül ki Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzőjének kommentárjából.
Az export nem teljesít tragikusan
„Ha megnézzük az elmúlt kilenc hónapban a havi külkereskedelemi termékforgalom egyenlegét, az folyamatosan mínuszos volt, és importértékben végig felülmúlta az exportot” – mondta el az Index megkeresésére a friss adatokról Virovácz Péter, az ING vezető makroközgazdásza.
Ez szerintem egyértelműen párhuzamba hozható azzal, hogy mikortól indult el érdemben fölfelé az energiaár
– nyilatkozta a szakértő, aki szerint gyakorlatilag tavaly nyár óta gyors ütemben nőttek az energiaárak, és ezzel a folyamattal megegyezően folyamatosan romlott a magyar külkereskedelmi egyenleg is. Virovácz Péter szerint a márciusi adatok mögött természetesen az energiaárak
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!