A Fidesz és a Tisza eltérő koncepcióval kampányol az újra megszaladt élelmiszerinfláció letörését ígérve.
A kormánypárt megoldási javaslata a nyugdíjasok áfavisszatérítése, bár ennek részletei egyelőre homályosak. A kormányzati közlések szerint a nyugdíjasok kapnának egy kártyát, amit a boltokban be tudnának mutatni, hogy arra gyűjtsék a hónap végén visszajáró pénzüket, mint valami diszkontlánc-hűségkártyáját. Orbán becslése szerint ez 10-15 ezer forintot is kitehet, ám ez több mint valószínűtlen: az 5 százalékos áfakulcs alá tartozó tejből havi 200-300 ezres, a 27 százalékos forgalmi adóval terhelt zöldségből, gyümölcsből pedig 40-60 ezres havi bevásárlás szükséges ahhoz, hogy a kormány által ígért maximális visszatérítést megkapja egy nyugdíjas. Igaz, ha a családtagok besegítenek, akkor összejöhet ez az összeg. Az sem világos, hogyan működne ez a nyugdíjasok által kedvelt piacokon.
Magyar Péterék ígérete egyszerűbb, minden élelmiszer esetén 5 százalékra mérsékelnék az árucsoporttól függően 27 vagy 18 százalékos áfát. Ez nem csak a nyugdíjasokra vonatkozna, és nem kellene külön infrastruktúrát építeni hozzá. Ugyanakkor a költségvetési vonzata is jelentősebb az államháztartásra nézve.
Melyiket választanák a magyarok? A teljes népességben 79-17 százalék arányban nyer a Tisza koncepciója, de a fideszesek körében is népszerűbb Magyar Péter javaslata, mint Orbán Viktoré (a kérdésben természetesen csak a javaslatok szerepeltek, az nem, hogy azokat ki javasolta).
A Medián adatfelvételére az árrésstop bejelentése előtt, március első 10 napjában került sor.