Matolcsy György beszéde elején elmondta, hogy karrierje indulásakor, az 1970-es évek végén, a pénzügyminisztériumi munkája során rendkívül sok reformgondolkodású emberrel dolgozott együtt. Eleinte nem volt jártas a tőzsde dolgaiban, pár évre rá pedig már könyvet írt erről. Azóta a magyar tőkepiac „revolúciót” hajtott végre szerinte, amit nagyra becsül.
Felvillantott pár adatot és trendet, ami hozzájárult a tőzsde „reneszánszához”, ahogy fogalmazott.
Úgy véli, 2013–2025 között a jegybanknak második aranykorát élte. Az alapítás idejére teszi az első aranykort, amit szerinte nem lehet túlszárnyalni, mert nagyban hozzájárult a magyar gazdaság felzárkózásához abban az időben, akkor Popovics Sándor volt a jegybankelnök. Ezt a fejlettségi szintet, ami 80 százalék feletti volt az európai átlaghoz képest, a mai napig nem értük el újra.
Matolcsy György: Hamarosan érkezik egy új könyv
Matolcsy György szerint a kormányzati és jegybanki programok sikeres felzárkózási pályára segítették Magyarországot.
2010 és 2019 között sikerült hazánk relatív fejlettségét 65,4 százalékról 73,2 százalékra emelni.
Kiszámolták, hogy a jegybanki programok milyen módon járultak hozzá ehhez a felzárkózáshoz. Arra jutottak, hogy a nálunk tapasztalt 3,9 százalékos éves átlagos gazdasági növekedés mintegy felét a jegybanki programok adták.
Az MNB válságkezelő programjai 2020 óta további 10 százalékponttal növelték a GDP szintjét. Bár megtört a felzárkózás üteme, megvédték Magyarországot az összeomlástól. A jegybank olyan programokat indított, amelyek a teljes felzárkózáshoz járultak hozzá.
„A 2013–2022 közötti felzárkózás forgatókönyve szerint több mint száz olyan döntést hozott a jegybank, amelyek révén a növekedés felét, sőt a gazdasági felzárkózás szinte teljes mértékét a jegybank adhatta” – állítja Matolcsy György. Elmondta, hogy hamarosan, február végén érkezik egy könyv, amelyben a jegybank lépéseit mutatják be részletesen.
A 2013–2022 közötti sikerek
A jegybankelnök szerint Magyarországnak végre lett víziója, ilyen az egymillió új munkahely 2010 és 2020 között, úgy, hogy a kezdetekkor a második legalacsonyabb volt a foglalkoztatási rátánk az Európai Unióban. A hatása pedig munkaerőpiaci fordulat lett. Az államháztartást 18 hónap alatt konszolidálták. „Fájt, de sikeres volt, enélkül nem mehettünk volna előre” – fogalmazott.
Emlékeztetett a Növekedési Hitelprogram sikerére is.
Olyan hitelezési fordulatot hajtottunk végre, ami az összes többi üzleti szférában lévő fordulatot megalapozta.
Elérték, hogy ne külső, hanem belső forrásból finanszírozzuk magunkat. Nagyrészt önfinanszírozóvá vált a magyar gazdaság.
Matolcsy György: Az aranykorszakban aranyat kell vásárolni
Kiemelte a devizahitelek forintosítását, a devizahitelek megakasztották volna a hitelpiaci fordulatot. „Olyan teher volt rajtunk, amit ki kellett vennünk.” Egyúttal szerinte helyreállították a jegybank hitelességét is. 2017 és 2020 között ez a hitelezés mögötti aranyfedezet.
„Az aranytartalékot 110 tonnára növeltük, ez […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/02/13/matolcsy-gyorgy-bet-legek-kormany-kritika-ngm-mnb/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!